11 listopada. „Nawet jeżeli dziś się pokłócimy, pamiętajmy jutro o jednym..”

Prawdziwy patriotyzm jest wszędzie tam, gdzie jest szacunek dla człowieka. Im mniej go na ulicach, tym mniej go w naszych domach

„Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze!  Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu najwyższej radości” – w ten sposób atmosferę panującą po odzyskaniu przez Polaków niepodległości opisywał Jędrzej Moraczewski.

Dziś znowu są „oni”, tyle że każdy ma swoich. Narodowcy, antyfaszyści, KOD, PiS… W samej Warszawie zaplanowano na dziś 20 zgromadzeń publicznych. Ulicami stolicy przejdą także trzy marsze, każdy będzie szedł z inną pieśnią na ustach.

Naczelny Polska Ma Sens Witold Bereś rok temu przestrzegał, że podział w społeczeństwie przeradza się w polsko-polską nienawiść. Znakiem tego jest wszechobecna pogarda dla tych, którzy reprezentują inne wartości niż „my”. Mówimy różnymi językami, coraz bardziej dla siebie niezrozumiałymi. Zresztą mało kto podejmuje dziś próbę dogadania się.

Kiedy parę miesięcy temu pytaliśmy naszych czytelników, czym dla nich jest patriotyzm, dwa słowa łączyły niemal wszystkie odpowiedzi: duma i szacunek. Patriotyzm ma polegać na codziennej demonstracji szacunku do własnego kraju poprzez okazywanie go innym – pisaliście.   Duma z własnej historii i tożsamości – tak – ale nie demonstrowana poprzez wyrywanie kostki brukowej i układanie jej w mury, z napisem „Tu jest Polska”.

Prawdziwy patriotyzm jest wszędzie tam, gdzie jest szacunek dla człowieka. Im mniej tego szacunku na ulicach, tym mniej go w naszych domach. Władysław Bartoszewski, zapytany  czym dla niego jest patriotyzm, odpowiedział:

To jest wspólne dobro, to jest wspólne państwo. To jest bardzo zgodne z porządkiem Bożym i bardzo zgodne z porządkiem ludzkim. A dla ludzi obojętnych religijnie to jest bardzo zgodne ze zdrowym rozsądkiem. To jest wspólne działanie na lepsze wyniki, tak jak dobra organizacja pracy, najlepsze wyniki w handlu, w przemyśle, w transporcie, we wszystkim.

Nawet jeżeli dziś się pokłócimy, pamiętajmy jutro o tym, co jest w tym wszystkim najważniejsze. I na jej korzyść ciężko pracujmy.

553a9326267b9_o