5 ukraińskich piosenek, które mogą Was zaskoczyć

Yaroslav Kozyatynsky

 

Emocje po Eurowizji już trochę opadły. Nasz reprezentant – Michał Szpak – zajął 3. miejsce w głosowaniu publiczności, co jest ogromnym sukcesem. Wygrała Jamala, artystka z Ukrainy z piosenką „1944”. W Internecie krążyły różne opinie i kontrowersje wokół konkursu. Warto jednak odłożyć na bok polityczne rozgrywki i skupić się na muzyce. Co by nie mówić o Eurowizji, jest to okazja, żeby przyjrzeć się twórczości popularnych muzyków z rożnych stron Europy. Teraz o Jamali usłyszeli wszyscy, ale proponujemy przyjrzeć się też innym muzykom zza wschodniej granicy. Z reguły nie często zwracamy uwagę na twórczość artystów z nieanglojęzycznych krajów, a nierzadko można spotkać coś ciekawego i oryginalnego. Spróbujmy więc wyodrębnić we współczesnej ukraińskiej muzyce kilka najbardziej interesujących i aktualnych wykonawców oraz ich najbardziej znane hity. Może pokochacie ukraińską muzykę?

 

  1. ONUKA

ONUKA (po polsku: wnuczka) – elektroniczny zespół, który wykorzystuje w swojej twórczości elementy ukraińskich ludowych motywów oraz instrumentów muzycznych. Liderem zespołu jest młoda dziewczyna – Nata Żyżczenko, wokalistka i autorka tekstów piosenek. Według niektórych ukraińskich muzycznych wydań, Onuka została uznana za najlepszy debiut w roku 2014, a debiutancka płyta o tej samej nazwie – za najlepszy album 2015 roku.

„Misto” (po polsku: miasto) to krótka historia o ukraińskiej stolicy, z ciekawym teledyskiem, który jest świetną ilustracją do tekstu piosenki:

I moje miasto wie wszystko wie o mnie,

o wielu sprzecznościach.

Miasto nigdy nie zasypia czeka na mnie,

pozna ze wszystkich twarzy.

Ja daję tobie swoją nadzieję, daję nadzieję.

 

  1. Jamala

Jamala (Dżamala) – Susana Dżamaladinowa, ukraińska piosenkarka krymsko-tatarskiego pochodzenia, która wygrała tegoroczny konkurs Eurowizji z utworem „1944”, poświęconym wysiedleniu krymskich Tatarów. Jej czterooktawowy głos jest uważany za unikatowy. Od dzieciństwa Jamala zdobywała różnego rodzaju nagrody i wygrywała w muzycznych konkursach czy festiwalach. Jednak największy sukces odniosła dzięki swojej ostatniej płycie „Podych” (Oddech), która znajduje się na pierwszych miejscach rankingów najlepszych ukraińskich płyt 2015 roku.

 

Twój oddech jak wspomnienie,

jest czuły, głęboki.

Wypełnia wszystko i wszędzie

I pragnie wolności.

 

  1. Ivan Dorn

Wielu muzycznych krytyków uważa Dorna za największą gwiazdę ukraińskiej współczesnej muzyki. Chociaż po raz pierwszy wystąpił na scenie w wieku 6 lat, profesjonalną muzyczną karierę zaczął dopiero w 2007, jako członek zespołu „Paranormalni”. Od 2010 roku prowadzi bardzo udaną karierę solową. Swoje piosenki Ivan śpiewa po rosyjsku, dzięki czemu jest również bardzo popularny na terenie Rosji.

„Ty wsegda w plusie” (Zawsze jesteś w plusie) – najnowszy teledysk Ivana Dorna o nieco ironicznej treści a propos współczesnej popularnej muzyki.

 

Za oknem gwiazda szuka producenta

Obdarzona niezłym biustem ona

Nasycona zwykłą muzyką

Natomiast, widoczna nawet z daleka

 

  1. Dakh Daughters

Dakh Daughters nie da się nazwać zespołem wyłącznie muzycznym. Kapela jest projektem kijowskiego teatru „Daсh”, łączy w sobie freak-cabaret z teatralnym happeningiem. Składa się z siedmiu dziewczyn, grających na 15 instrumentach muzycznych. Pierwszy koncert miał miejsce w 2012 roku na kijowskim festiwalu kultury współczesnej Gogolfest. Dakh Daughters cieszą się zainteresowaniem nie tylko na Ukrainie, ale i w innych krajach, o czym świadczą wypełnione sale europejskich tras koncertowych. Utwór „Donbass”, który oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z ukraińskim regionem, powstał dwa lata przed konfliktem zbrojnym na wschodzie Ukrainy. Jak tłumaczą same dziewczyny, słowo po prostu dobrze się rymowało z refrenem, czyli cytatem z sonetu Szekspira („No more be griev’d at that which thou hast done”/pol. Uczynku swego nie żałuj już dłużej).

 

  1. 5’nizza (piatnica, po polsku: piątek)

Niemal legendarny ukraiński zespół, 5’nizza, to dwóch chłopaków: Andriej „San” Zaporożec i Siergiej Babkin. Duet, który powstał w 2000 roku tworzy mieszankę takich stylów jak reggae, acoustic, hip-hop, beatbox. Od 2007 roku chłopaki mieli przerwę we wspólnej twórczości na solowe projekty, ale w 2015 ponownie wrócili do koncertów i pisania nowej muzyki jako duet.

Jeden z ich największych hitów, „Soldat” (po polsku: żołnierz), jest jak nigdy aktualny w dzisiejszych ukraińskich realiach.

 

Jestem żołnierzem,

Nienarodzonym dzieckiem wojny.

Jestem żołnierzem,

Mamo wylecz moje rany.

Jestem żołnierzem,

Żołnierzem zapomnianego Bogiem kraju

Jestem bohaterem

Powiedzcie mi jakiej powieści…

 

 

 

 

Listę TOP 5 przygotował Yaroslav Kozyatynsky, student dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Pochodzi z Kijowa, interesuje się fotografią i muzyką niezależną.

kozyatynskiyaroslav