Jerzy Pilch obchodzi 64 urodziny

Wybitny polski pisarz, publicysta, scenarzysta i dramaturg urodził się 10 sierpnia 1952 w Wiśle. Jerzy Pilch jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Paszportu Polityki za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność (1998 r.), oraz nagrody NIKE za „Pod Mocnym Aniołem” (2oo1 r.).

Obok wybitnych powieści, Pilch jest także autorem scenariuszy filmowych do dwóch filmów z cyklu Święta Polskie: „Żółtego Szalika” (2000) oraz „Miłości w Przejściu Podziemnym”. Na duży ekran przeniesione zostały jego dwie powieści: „Spis Cudzołożnic” (1994, reż. Jerzy Stuhr) oraz „Pod Mocnym Aniołem” (2014, reż. Wojciech Smarzowski). 

Pilch bez wątpienia należy do najwybitniejszych polskich prozaików. Jego charakterystyczny styl, wybitna fraza (któż czasem nie lubi „docisnąć pedału patosu do dechy”) i wrażliwość sprawiły, że nie ma właściwie w Polsce czytelnika, który nie znałby choć kilku jego powieści i felietonów.

Nie sposób wybrać jednego najlepszego utworu, dlatego wpis kończymy wyjątkowo cytatem filmowym. Panie Jerzy, nie wiemy, jak Pan to robi, ale życzymy Panu, aby robił to Pan jak najdłużej!