90. urodziny sanitariuszki „Sławki”. Wyślijmy życzenia!

Redakcja Polska Ma Sens

bez-tytulu

 

Była Sanitariuszka batalionu „Miotła”, Halina Jędrzejewska ps. „Sławka” obchodzi niebawem swoje 90. urodziny. Z tej okazji można wysłać jej urodzinową pocztówkę. Kartki z życzeniami można wysyłać na adres Związku Powstańców Warszawskich. 

„Sławka” była Sanitariuszką batalionu „Miotła” i zgrupowania „Radosław”, które było jednym z najsilniejszych ugrupowań w Armii Krajowej. W jego skład wchodziły najbardziej elitarne oddziały Kedywu Komendy Głównej AK, m.in. słynne harcerskie bataliony „Zośka” i „Parasol”. Halina Jędrzejewska brała udział w walkach na Woli, w Czerniakowie, Książęcej i Starym Mieście. W czasie powstania warszawskiego dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych. 

Po powstaniu  została osadzona w Stalagu X B i Stalagu VI C koło Oberlangen. Doczekała tam wyzwolenia i została przeniesiona do Wielkiej Brytanii, gdzie służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet w Polskich Siłach Lotniczych.  Po powrocie do Polski „Sławka” rozpoczęła studia lekarskie w Poznaniu. W zawodzie pracowała do 2000 roku. Od 1956 działa aktywnie w środowisku  kombatantów.

Za swoją działalność przyjęła odznaczenia Krzyża Kawalerskiego, Krzyża Oficerskiego i Krzyża Komandorskiego, Orderu Odrodzenia Polski i Złotej Odznaki Zasługi dla Warszawy.

Teraz po raz pierwszy każdy z nas może podziękować Halinie Jędrzejewskiej za niesamowitą odwagę i siłę, a także serce, które włożyła w walkę za wolną Polskę. Pocztówki można wysyłać na adres Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 w Warszawie. Halina Jędrzejewska 90. urodziny obchodzi 19 października.

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU


logo-pzu