Aleppo jest bliżej niż myślisz

Jakub Stolarczyk

„I żyli długo i szczęśliwie” – być może właśnie przed chwilą czytaliście ten fragment swoim dzieciom. W ciepłym pomieszczeniu, w którym roznosił się jedynie wasz głos. Właśnie obserwowaliście twarz dziecka, które w myślach wizualizuje sobie jutrzejsze śniadanie.  W Aleppo dzieci w domach już od kilku lat nie mają książek. Ich rodzice, choć znają wiele opowieści, to nie chcą już okłamywać swoich pociech. Te już przecież zobaczyły przez wyrwę w ścianie, że życie nie jest długie, ani nie jest szczęśliwe.

Świat w Aleppo nie ma z bajką nic wspólnego. Barbarzyńskie wydarzenia, które rozgrywają się w – wydawałoby się – cywilizowanych czasach więcej wspólnego mają z książkami, które powstały tuż po najstraszliwszej ze wszystkich wojen. „W opowieści tej prawie nie ma bohaterów ani dramatycznych konfliktów, gdyż występujący w niej ludzie są albo chorzy, albo stanowią bezwolne igraszki w ręku jakichś potężnych sił. Przecież jednym z największych efektów wojny jest właśnie to, że pozbawia osobowości” – pisał Kurt Vonnegut.

Cywilizowany świat? Bzdura – jest, jak było. „Ale przecież to daleko, ale przecież to nie u nas słyszymy” – ten absurdalny argument jest równie niebezpieczny, jak amunicja, której tony codziennie spadają na ulice zrujnowanego, a niegdyś pięknego, miasta. Daleko? Przecież to samo w zachodniej Europie myślano, gdy kiedyś III Rzesza dopuściła się ataku na nasz kraj. Myślano, że wojna się zatrzyma – nie, wojny nie da się zatrzymać. Ta trwa już ponad pięć lat i nic nie wskazuje na to, by miała się szybko zakończyć. ONZ szacuje, że kosztowała życie co najmniej 300 tysięcy osób. A konsekwencje ostatnich lat będą równie brutalne jak otwarty konflikt.

W Syrii zginął Polak

Ponownie pytam, Syria jest daleko? Okazuje się, że z naszą historią jest związana bardziej, aniżeli moglibyśmy się spodziewać. 29 grudnia 1849 roku polski generał Józef Bem został internowany w Kütahyi, a potem w Aleppo. W tym czasie wielokrotnie bronił miasta, gdy wybuchły krwawe zamieszki zainicjowane przez Beduinów z powodu nieumiejętnej polityki miejscowego tureckiego gubernatora. Pochowany został w Turcji na starym cmentarzu wojskowym położonym na skalistej Górze Wielkich Ludzi.

Wymowne, prawda? Dziś niestety nawet największa z gór jest zbyt mała, by przyjąć ciała wszystkich, którzy zginęli za coś, o co nigdy nie chcieli walczyć. Syryjska wojna domowa trwa już ponad pięć lat. ONZ szacuje, że konflikt kosztował życie co najmniej 300 tysięcy osób. Żadna wojna nie ma końca, tylko rozciągnięte w czasie konsekwencje, nierzadko tak brutalne jak otwarty konflikt.

„W Aleppo człowieczeństwo przestało istnieć”

– W ostatnich godzinach w Aleppo człowieczeństwo przestało istnieć – mówił rzecznik ONZ, opisując kilka dni temu sytuację na linii frontu. Niestety, doskonale wiemy, że obojętność narasta z każdym aktem terroru, który się dokonuje – czy to na Bliskim Wschodzie czy w każdym innym miejscu naszego świata. I na sam koniec jeszcze raz pozwolę sobie przytoczyć słowa – niestety aktualnego jak nigdy – Kurta Vonneguta. „Ziemianie są postrachem Wszechświata! Jeśli na razie nie zagrażają jeszcze innym planetom, to wkrótce do tego dojdzie. Zdradźcie mi więc swój sekret, abym mógł zabrać go na Ziemię i uratować nas wszystkich. Powiedzcie: jak można żyć w pokoju?”

A teraz zapytacie dlaczego pisałem o Józefie Bemie? By pokazać wam, że w Syrii także „zginął Polak”. Bo w dzisiejszym świecie „zginął człowiek” oznacza jedynie obojętność.

I żyli długo i szczęśliwie…

 

 

Poniżej prezentujemy listę fundacji, które na co dzień wciąż pomagają mieszkańcom Aleppo:

http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/3/5523/nasze_dzialania_w_syrii

Polska Akcja Humanitarna – działa w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych w Syrii.

https://mydonate.bt.com/events/icu/337171

Zbiórka pieniędzy dla pracujących w Aleppo i okolicach lekarzy

https://peoplesmillion.whitehelmets.org/act/peoples-million/?source=whweb

Obrona cywilna – „Białe chełmy”. Organizacja tzw. Białe Hełmy to ratownicy, działający na rebelianckich terenach w Syrii.

http://www.ifrc.org/syria-crisis

Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc – organizują pomoc humanitarną dla Syrii

http://www.doctorswithoutborders.org/country-region/syria

Organizacja prowadzi i finansuje kilkadziesiąt szpitali w Syrii.

https://www.wfp.org/emergencies/syria

Światowy Program Żywnościowy

 https://www.rescue.org/country/syria

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy zapewnia szeroką pomoc dla uchodźców.

 http://www.wolnasyria.org/

Polska fundacja „Wolna Syria”. Pomaga mieszkańcom Syrii.

http://www.caritas.pl/caritas-z-pomoca-aleppo/

Caritas wspiera 150 rodzin w Syrii.