Andrzej Duda: Polska zmieniła sie dzięki Państwu, dzięki Lechowi Wałęsie

Dziś w Gdańsku odbyły się obchody 36. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych. W historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej pojawił się m.in. prezydent Andrzej Duda, który dziękował działaczom „Solidarności”, w tym Lechowi Wałęsie (postanowił nie wziąć udziału w dzisiejszych uroczystościach). - Dziękuję, bo nie byłoby nas tutaj, a już na pewno mnie by nie było na tym miejscu, gdybyście państwo się wtedy nie zawzięli – powiedział prezydent. 

fot. Grzegorz Jakubowski (www.prezydent.pl)
fot. Grzegorz Jakubowski (www.prezydent.pl)

- Dzisiejsza młodzież zawdzięcza to, że Polska się zmieniła, Państwu, którzy jesteście tutaj na sali, zawdzięcza to także Lechowi Wałęsie, którego na sali wprawdzie nie ma, jest na zdjęciu, tym historycznym zdjęciu – mówił w Gdańsku Andrzej Duda. - Chylę dzisiaj czoła jako ten prezydent, który wtedy miał 8 lat, przed wszystkimi bohaterami tamtych czasów, bo wycierpieliście państwo bardzo wiele i wycierpiały wasze rodziny – podsumował. 

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, w której odbywały się dzisiejsze uroczystości rocznicowe, przed 36 laty podpisano porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową, nazywane Porozumieniami Sierpniowymi. Stały się one początkiem przemian 1989 roku.

Porozumienie podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. W zamian za zakończenie strajku przez MKS, delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych związkówzawodowych, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury.

ah__7879