Andrzej Seweryn wyróżniony w Locarno

Andrzej Seweryn został wyróżniony podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w Locarno. Polak otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego.

Film opowiada o losach rodziny Beksińskich – Zdzisława i Tomasza. Zdzisław to słynny polski XX-wieczny malarz. Jego syn Tomasz był dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym (tłumaczył m.in. takie filmy jak James Bond oraz Monty Python).

Plakat filmu. Fot. materiały prasowe
Plakat filmu. Fot. materiały prasowe

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…

[opis dystrybutora kino]