Bargiel zdobył Śnieżną Panterę!

Polak zdobył pięć 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego – tzw. Śnieżną Panterę – w ciągu 30 dni, ustanawiając tym samym nowy rekord świata. Poprzedni należał do Denisa Urubki i Andrieja Mołotowa, a Bargiel pobił ich wynik o 12 dni.

Polak o 8.35 polskiego czasu zdobył ostatni szczyt Śnieżnej Pantery, Pik Pobiedy (7439 m.) w górach Tienszan – informuje RMF FM.

Pierwszym ze zdobytych przez Bargiela 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego był znajdujący się w Kirgistanie Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Później w Tadżykistanie Polak zdobył Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) i Pik Komunizma (7495 m n.p.m.). Po powrocie do Kirgistanu wszedł na Chan Tengri (7010 m). Ostatnim ze zdobytych przez Bargiela szczytów Śnieżnej Pantery był Pik Pobiedy, czyli tzw. Szczyt Zwycięstwa – udało się to zrobić dziś o 8.35 naszego czasu.

„Nie mów mi ile razy byłeś na Evereście, powiedz, czy byłeś na Piku Pobiedy” – mawiają Rosjanie. Andrzej Bargiel może teraz śmiało powiedzieć: Nie mów mi ile razy zdobyłeś Śnieżną Panterę, powiedz, jak długo Ci to zajęło! 

Więcej o historycznym wyczynie czytaj na blogu Krzysztofa Burnetki. CZYTAJ!

„Po zdobyciu szczytu, Bargiel na dotarcie do bazy potrzebował dziesięciu godzin. Ze względu na panujące warunki nie mógł bowiem dotrzeć do niej, jak to robił czasem wcześniej, wyłącznie na nartach.

Tak czy tak aż o 12 dni pobił pochodzący z 1999 r. rekord zdobywania szczytów Śnieżnej Pantery, który należał do Denisa Urubki i Andrieja Mołotowa. Swoją ekspedycję na pięć siedmiotysięczników b. ZSRR zaczął bowiem 16 lipca zdobywając Pik Lenina (7134 m n.p.m.) w Kirgistanie. Później w Tadżykistanie zdobył Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.) i Pik Komunizma (7495 m n.p.m.), by wreszcie zdobyć Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

PS: Każde z tych wejść na podstawie komunikatów z bazy relacjonowałem w poprzednich notkach” – pisze Krzysztof Burnetko na swoim blogu.

 

 

Fot.-Marcin-Kin
Andrzej Bargiel, fot. Marcin Kin Photography

 

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU


logo-pzu