Bartoszewski jak zawsze! Dekalog

Bartoszewski dla każdego

Kino „Atlantic” w centrum Warszawy to od lat niezwykłe miejsce – rodzaj klubu spotkań ludzi myślących i kochających, dalekich od fanatyzmu aktualnie panującego w PL.

W środę 22 marca po raz kolejny, przy nabitej sali kina, Artur Wolski, nieoceniony spiritus movens tych spotkań, poprowadził brawurowo 95 urodziny profesora Władysława Bartoszewskiego – z udziałem choć Prezydenta Bronisława Komorowskiego i syna Profesora, Władysława Teofila Bartoszewskiego. Tu właśnie Profesor w ostatnich latach bywał gościem na swoich urodzinach organizowanych mu przez jego sympatyków. Zawsze podczas imprez pokazywane jest jakiś film czy prezentowana książka związana z Profesorem.

Tym razem formalnym pretekstem była premiera filmu w reżyserii Zofii Kunert „Budowniczy mostów”, opowiadająca o Bartoszewskim jako twórcy pojednania polsko-niemieckiego, ale były i ciepłe wspomnienia, i anegdoty, i przemówienia, no i tort od Bliklego na koniec imprezy.

A my przypominamy Dekalog Profesora, który spisali twórcy filmu i książki „Bartoszewski. Droga”.

I.

NIE UŻYWAJ BEZ WIELKICH SŁÓW

II.

BĄDŹ WIARYGODNY

III.

PAMIETAJ, ŻE PRZYJAŹŃ JEST NAJWAŻNIEJSZA

SPŁACAJ MORALNE DŁUGI

BĄDŹ PRZYZWOITY, BO WARTO

BĄDŹ AKTYWNY

NIE PODDAWAJ SIĘ

VIII.

NIE SĄDŹ ZBYT ŁATWO

MASZ BYĆ, A NIE MIEĆ

WARTOŚCIĄ NAJWYŻSZĄ MA DLA CIEBIE BYĆ POLSKA

Bartoszewski: – Musimy kochać nasze państwo jakie jest – z jego ułomnościami, błędami i brakami. Pomagać, aby było trwałe i mocne. Szanować jego symbole, bo te symbole muszą być przez nas szanowane, jeżeli sami siebie szanujemy.

I DODATKOWO: – BĄDŹCIE OPTYMISTAMI!