Bob Dylan laureatem literackiej Nagrody Nobla!

 

bob dylan

 

 

W tym roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana z tygodniowym opóźnieniem. Jej laureatem został Bob Dylan – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.

Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa – tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność. „To nie tak, że Bob Dylan został nagle przez nas dostrzeżony. Przyznawanie Nagrody Nobla jest procesem. On był na naszej liście od dawna i czekał na swoją kolej” – powiedział PAP Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej.

W uzasadnieniu podkreślono, że otrzymuje ją za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”. Krytycy podkreślają, że choć od lat piosenkarz był brany pod uwagę w ich przewidywaniach, jego twórczość nie jest tradycyjną formą literacką. Ale czy teksty jego utworów nie są poezją? Wreszcie i taką formę literatury doceniono. To pierwsza od 24 lat Nagroda Nobla dla amerykańskiego twórcy. Zostanie wręczona 10 grudnia, w rocznicę urodzin jej fundatora – Alfreda Nobla.

Radość z przyznania Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wiąże się przede wszystkim z popularnością jego piosenek. Wielu przysłuchujących się tegorocznemu werdyktowi krytyków miało wątpliwości, czy przyznanie Nobla autorowi tekstów to dobry pomysł. „Bob Dylan jest bardzo dobrym autorem piosenek, które towarzyszą mi całe życie. Zastanawiam się jednak, czy jest to poezja. Gdy czytam jego teksty bez muzyki, one bardzo dużo tracą” – stwierdził szwedzki krytyk Svante Weyler. „Jestem bardzo zaskoczona. Tym werdyktem przełamano bariery, pokazano, że literatura może być teraz rozumiana zupełnie inaczej” – uważa krytyk literacki telewizji SVT Ulrika Milles.

 

Kiedy kolejna Nagroda Nobla dla Polaka?

Wśród polskich twórców od  kilku lat jako kandydat do nagrody Nobla wymieniany jest poeta Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk. Twórczość obu autorów jest przetłumaczona na szwedzki, gdzie promowali w ostatnich latach swoje dzieła. Zdaniem ekspertów szansa na zdobycie Nobla przez Polaka w kolejnych latach jest spora. 

Przypomnijmy, że Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 114 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie udało się  wyłonić laureata. Wśród 110 nagrodzonych pisarzy znalazło się 13 kobiet. W tym polska poetka Wisława Szymborska. Oprócz niej nagrodzeni zostali także: Czesław Miłosz,  Henryk Sienkiewicz i Władysław Reymont. 

Oficjalna lista kandydatów do nagrody Nobla pozostaje utrzymana w tajemnicy, a dokumenty dotyczące wyboru noblisty ujawniane są dopiero po 50 latach.