Boję się reakcji „patriotów” z prawicy…

Agnieszka Holland dla Polska ma Sens

Czy Polska by w jego filmie wyszła fajnie czy okropnie - nie wiadomo. Nie ma nad tym zresztą kontroli, bo on kręci jak chce, a nie jak inni wymagają. Ale gdyby miał dobry pomysł? Czemu nie!

Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Spotkaliśmy się w Nowym Jorku z Woodym Allenem. Kilka lat temu głośno było o pomyśle, żeby jeden z najsłynniejszych amerykańskich reżyserów nakręcił film w Polsce. Przypomnieliśmy mu o tym – niczego nie wykluczył, a nawet wspomniał kilka miast oprócz Krakowa, który był brany wtedy pod uwagę. Zaczynamy więc akcję #woody4poland!

Pytamy: jak Woody Allen mógłby pokazać Polskę? W którym polskim mieście powinna rozgrywać się akcja jego filmu? Jaką historię powinien opowiedzieć? Czy to w ogóle dobry pomysł, żeby właśnie Woody Allen robił film o Polsce? Czekamy również na Wasz głos w tej dyskusji. Swoje opinie i pomysły ślijcie na adres info@polskamasens.pl

Co na ten temat powiedziała nam Agnieszka Holland? Rozmawiał z nią dziennikarz Polska Ma Sens, Szymon Piegza.

 

Mnie osobiście te ostatnie filmy Woody’ego Allena się mniej podobają… Szczególnie kiedy powód jest mniej lub bardziej turystyczny.

Czy Polska by w jego filmie wyszła fajnie czy okropnie – nie wiadomo. Nie ma nad tym zresztą kontroli, bo on kręci jak chce, a nie jak inni wymagają. Ale gdyby miał dobry pomysł? Czemu nie!

Boję się tylko możliwych reakcji naszych „patriotów” z prawicy, którzy mogliby uznać, że pokazuje to „z żydowskiego punktu widzenia”, że Polacy nie wychodzą wystarczająco ładnie i bohatersko. I że wygląda to na sabotaż. A w ogóle to pedał, gwałciciel i żaden autorytet, do tego pani premier uważa jego twórczość za artystycznie słabą.

Nie wiem, czy warto starszego już artystę narażać na takie atrakcje. Proszę mi wierzyć, że Polska pod tym względem to całkiem wyjątkowy kraj!

Agnieszka Holland, fot. Malwina Toczek
Agnieszka Holland, fot. Malwina Toczek

Agnieszka Holland – reżyserka i scenarzystka; laureatka wielu prestiżowych nagród filmowych; od wielu lat doceniana w Polsce i za granicą; reżyserowała dwa odcinki bijącego rekordy popularności amerykańskiego serialu „House of Cards” (2015); jej film „W ciemności” (2011) był nominowany do Oscara.

Rozpoczynamy akcję #woody4poland! Wspólnie pokażmy Woody’emu Allenowi, że są w Polsce ludzie, którzy na niego czekają.Dołącz do nas i napisz, w którym polskim mieście Woody powinien nakręcić swój film!

Opublikowany przez Polska Ma Sens na 21 marca 2016

Przeczytaj więcej: