Brytyjska miłość do Polski spełni się nad Wisłą. Planują przebiec cały kraj

Kasia Radziszowska & Jakub Stolarczyk

- Każdy może biegać, nie jest ważny dystans, nie jest ważna trasa, czy narodowość. Wystarczy mieć buty do biegania… i w drogę. Bieganie to międzynarodowy język, który łączy ludzi o różnych narodowościach. W szczególności, jeśli mają jeden cel – tak jak my!

– Macie wszystko: góry, jeziora, morze, a nawet tereny pustynne. Czego trzeba wam więcej? – mówią w rozmowie z portalem Polska Ma Sens Alan Parsons i Andy Mossop. Do naszego kraju trafili przez miłość do kobiet, którą szybko przemienili w miłość do ich ojczyzny.Teraz planują przebiec całą Polskę wzdłuż brzegu Wisły w ramach akcji „Run Wisła”. Na pokonanie 1100 kilometrów dali sobie 26 dni.

Sympatycznych Brytyjczyków spotykamy w Krakowie. Właśnie skończyli trening i udali się na obiad. Tak oto trafiamy do restauracji wegetariańskiej na krakowskim rynku. Moment skrępowania mija, gdy widzimy, że do zdrowego posiłku sportowcy zamawiają piwo – a jakże, polskie. Wiemy już, że nie trafiliśmy na jedzeniowych ortodoksów.

Elwira SochackaAndy i Alan, fot. Elwira Sochacka

Na sztampowe pytanie: „Jak to się stało, że wylądowaliście właśnie tutaj?”, odpowiadają lakonicznie: „Przylecieliśmy samolotem”. Gdy pytamy o to, dlaczego Wisła, a nie chociażby Tamiza, stwierdzają: „Bo Polska jest wspaniała, a ludzie tu mieszkający od urodzenia często nie potrafią tego docenić. Przylecieliśmy tutaj dla dziewczyn, z którymi już nie jesteśmy , chociaż trzeba przyznać, że Polki są rzeczywiście piękne. Jednak miłość do kraju pozostała – mówią.

I rzeczywiście, można uznać, że zakochali się w kraju nad Wisłą po uszy. Tutaj pracują, mają wielu znajomych, mówią perfekcyjnie w naszym języku , a na Euro 2016 kibicowali oczywiście zarówno brytyjskim drużynom, jak i Polsce.

-Dobrze się tu żyje. Może zarabiam trochę mniej niż w Anglii, ale w Polsce ceny są niższe. Dlatego mogę pozwolić sobie na przykład na większe mieszkanie – tłumaczy Andy.

Oprócz życia codziennego, doceniają przede wszystkim urok i krajobrazy naszego kraju.

Elwira Sochacka2Duet Brytyjczyków zamierza przebiec łącznie 1100 kilometrów. Można się dołączać! Fot. Elwira Sochacka

– Chcemy pokazać, że Wisła jest piękna. Wiele z tych miejsc ludzie mają blisko domów, a nawet o nich nie wiedzą. Czasami plaż szuka się w innych krajach, a tymczasem miejsca z Polski wygrywają w międzynarodowych rankingach – mówią Brytyjczycy, którzy poznali się 5 lat temu w Warszawie na zajęciach klubu triatlonowego. – Polacy są bardzo samokrytyczni. Obcokrajowcy znacznie lepiej postrzegają Polskę niż jej mieszkańcy – dodają.

Alan i Andy trenują do wymagającego biegu już od początku roku, ale to nie oznacza, że na trasie nie może im pomóc każdy. Jak sami mówią, będą wdzięczni wszystkim tym, którzy zechcą im potowarzyszyć nawet przez kilkaset metrów.

– Każdy może biegać, nie jest ważny dystans, nie jest ważna trasa, czy narodowość. Wystarczy mieć buty do biegania… i w drogę. Bieganie to międzynarodowy język, który łączy ludzi o różnych narodowościach. W szczególności, jeśli mają jeden cel – tak jak my!

Wydawać by się mogło, że w Polsce podobnych akcji było wiele. Tym razem jednak za biegiem kryje się szlachetna idea. Alan i Andy wraz ze swoim teamem sprawdzą stan czystości Wisły, wskażą atrakcyjne miejsca, w których można przy niej wypoczywać, a także zwrócą uwagę na problem ochrony środowiska.

Patrizia FagianiFot. Patrizia Fagiani

„Trasa z biegiem Wisły” startuje 30 lipca, a planowany finisz ma mieć miejsce nad Bałtykiem 24 sierpnia. Dziennie biegacze mają pokonywać około 50 kilometrów. W Krakowie, Sandomierzu, Warszawie oraz Toruniu zaplanowali dni regeneracyjne. Przez całą trasę biegaczom będzie towarzyszyć zespół wsparcia: samochód i/lub kajaki.

Chętni do biegania mogą zgłaszać się pod adresem: kontakt@rokwisly.pl. Akcję wsparła fundacja Rok Rzeki Wisły 2017.

– Nasza Wisełka jest przecudowna. Warto ją odkryć na nowo. Do zobaczenia na trasie!

O CO BIEGA?

Run Wisła jest inicjatywą polegającą na aktywizacji i integracji ludzi lubiących biegać nad Wisłą. Jest to wspólny bieg przyjaciół wzdłuż całej długości Wisły, czyli od jej źródeł na Baraniej Górze do Zatoki Gdańskiej. Hasło biegu to „Zabiegamy o czystą Wisłę” i biegnąc wzdłuż Wisły biegacze chcą zwrócić uwagę na stan rzeki.

Współtwórcy projektu – Andrew Mossop i Alan Parsons – pochodzą z Wielkiej Brytanii, ale mieszkają w Polsce od ponad 8 lat. Obaj biegają, trenują i uprawiają triathlon wraz z klubem WITC. Realizując swoją pasję chcą zwrócić uwagę na stan Wisły, której brzegi są wspaniałym miejscem treningów.

Cele Run Wisła:

• Popularyzować Wisłę jako miejsce do uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu

• Zbierać śmieci i oznaczać miejsca wymagające interwencji

• Podnieść świadomość o stanie Wisły

Alan i Andy nagrali specjalny film dla Czytelników portalu Polska ma Sens: