Byłem człowiekiem lewicowym

Czesław Miłosz:

- Byłem człowiekiem lewicowym, ale miałem za sobą rozmaite doświadczenia. Po zajęciu Wilna przez Sowietów uciekałem przez cztery granice, ryzykując skórą, bo gdyby mnie złapali Sowieci, groziło mi co najmniej 8 lat łagru. Ale jeśli złapaliby mnie Niemcy to pewnie czekałby mnie obóz koncentracyjny. Byłem więc w Goszycach zrozpaczony, wiedziałem, co nadciąga.

- w programie Artura Więcka „Barona” i Witolda Beresia „Archiwum wydarzeń kulturalnych”, TVP1, 2000.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz, dyplomata; w latach 1951–1993 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce; brat Andrzeja Miłosza.

Przed II wojną światową Miłosz był poetą katastroficznym, uderzającym w ton wizyjny stylizacją na głos starotestamentowych proroków. Od innych twórców formacji Żagary odróżniał go kult klasycystycznych rygorów. Po wojnie jego poezja stała się bardziej intelektualna; wiązała się z ambicjami odbudowania trwałych wartości europejskiej kultury, sumienia i wiary. Literaturę pojmował wówczas jako drogę do ocalenia po klęsce poczucia człowieczeństwa. W latach 70. zaczęła w niej dominować tematyka religijna i kontemplacyjna. Jego książki zostały przetłumaczone na 44 języki.

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU

logo-pzu