Chopin ponaddźwiękowy – program

30 listopada Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na niezwykłą imprezę udowadniającą, że Szopen jest sexy również dzisiaj!

(inf. pras.)

PROGRAM WYDARZENIA
Scena Kameralna Teatru Muzycznego w Gdyni
(pl. Plac Grunwaldzki 1, wejście od strony parkingu przy Muzeum Miasta Gdyni)

„Odlotowy Fortepian – ulubiony instrument Chopina” – koncert dla dzieci w wieku 4-9 lat z rodzinami (dwukrotnie: godz. 11.00 i godz. 12.15)
W repertuarze, oprócz utworów Chopina, pojawią się świadomie dobrane dzieła muzyczne pochodzące z różnych epok, których kompozytorzy mieli wpływ na rozwój muzyki fortepianowej, m.in. Mozarta i Liszta.

Pokaz filmów animowanych (Zaczarowany Fortepian + Etiudy Chopina): godz. 14.00
Zaczarowany Fortepian (nominacja do Oscara, reż. Martin Clapp)
Etiudy Chopina – krótkie filmy animowane towarzyszące animacji Zaczarowany Fortepian.
Kolekcja Dzieciaki skierowana jest do najmłodszych widzów, ale z pewnością podbije też serca starszej widowni. Zbiór Sztuka łączy muzykę Chopina z pięknymi i wyrafinowanymi plastycznie opowieściami, a sekcja Różne Światy to muzyka przekraczająca granice geograficzne i kulturowe.

Pokaz filmu dokumentalnego „Efekt Chopina”: godz. 15.30
Dokument Efekt Chopina (reż. Krzysztof Dzięciołowski) opowiada o artystach, dla których inspiracją jest twórczość Fryderyka Chopina; z udziałem m.in. Kevina Kennera, Leszka Możdżera i Makoto Ozone. Film wielokrotnie emitowany przez BBC.

Wykład o emigracji Chopina – Marity Albán Juárez: godz. 16.30
Jak wyglądała emigracja ojca Chopina? Jak sam Fryderyk przygotowywał się do wyjazdu i dlaczego odsuwał go w nieskończoność? Co pianista zabrał ze sobą z Polski – dosłownie i w przenośni…? Czy to prawda, że Chopin spędził znaczną część życia w podróżach? – starcie z legendami i mitami wpisanymi w emigracyjną biografię kompozytora.

Koncert jazzowy Chopin Joanny Dudy i Marka Pospieszalskiego: godz. 20.00
Artyści przygotowali dla Muzeum Emigracji w Gdyni specjalny koncert – improwizacje na fortepian i saksofon oparte na utworach Chopina z wizualizacjami Oskara Zamku-Gliszczyńskiego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny
Ilość miejsc ograniczona
Producent wydarzenia: Muzeum Emigracji w Gdyni
Więcej informacji: www.muzeumemigracji.pl