Człowiek niezwykłej odwagi

Paulina Padzik

- Człowiek niezwykłej odwagi, nie tylko duchowej. Jeden z przywódców oporu stanu wojennego. Człowiek, któremu w dużej mierze zawdzięczamy wolność naszego państwa – mówi w rozmowie z "Polska ma Sens" Władysław Frasyniuk o ks. Jerzym Popiełuszce.

19 października przypada 32. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana Solidarności, uprowadzonego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, torturowanego i zamordowanego.

Księdza Popiełuszkę ostatni raz widziano 19 października 1984 roku. Został zamordowany przez esbeków, którzy uprowadzili go, zamknęli w bagażniku samochodu, a następnie torturowali. Ciało kapelana „Solidarności” wrzucili do Wisły z wysokości kilkunastu metrów. Ksiądz był związany, a jego ciało wyłowiono z wody 30 października w worku wypełnionym kamieniami.

Ks. Popiełuszko to symbol walki o wolność kraju. Jego kazania, które wygłaszał podczas sprawowanych mszy, krytykujące władze komunistyczne, przeszły do historii. Jego śmierć Jan Paweł II nazwał „męczeńską”.

– On jest patronem naszej obecności w Europie za cenę ofiary z życia, tak jak Chrystus. (…) dał swoje życie za nas wszystkich. Także metropolita warszawski, Kazimierz Nycz podkreślał rolę ks. Popiełuszki w polskiej historii – Jest męczennikiem za wiarę – mówił biskup.

Do obchodów śmierci ks. Popiełuszki zaprasza m.in. Instytut Pamięci Narodowej, który organizuje także dyskusję pt. „Jak zginął ksiądz Jerzy?”. Przyczyny śmierci duchownego nie zostały bowiem do końca ustalone – wydarzenia dotyczące uprowadzenia i zabójstwa  znane są tylko z zeznań samych oprawców.

– Uczył mnie jak się zachowywać na przesłuchaniach Służby Bezpieczeństwa – powiedział w jednym z wywiadów Emilian Kamiński, aktor, który dobrze znał ks. Popiełuszkę. Mówił, że duchowny nie bał się śmierci. Cenił życie i zdrowie innych bardziej niż swoje.

– Człowiek niezwykłej odwagi, nie tylko duchowej. Jeden z przywódców oporu stanu wojennego. Człowiek, któremu w dużej mierze zawdzięczamy wolność naszego państwa – mówi nam Władysław Frasyniuk, były przewodniczący Unii Demokratycznej i działacz opozycyjny w PRL.

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki odbył się 3 listopada w Warszawie. Wydarzenie przerodziło się w olbrzymią manifestację – ludzie byli oburzeni śmiercią duchownego duchownego. Ciało spoczęło w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki, z którym ks. Popiełuszko był związany przez lata.

W 2009 roku ks. Popiełuszko został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego przez b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rok później odbył się proces beatyfikacji, w wyniku którego ogłoszono duchownego błogosławionym.