Debata o dorobku i dokonaniach senatora Krzysztofa Kozłowskiego

W czwartek o godzinie 18:00 w Collegium Civitas odbędzie się debata pt. „Historia polskich służb specjalnych w III RP”. Dyskusja będzie toczyć się wokół dorobku i dokonań senatora Krzysztofa Kozłowskiego, pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

„Zreformowane służby specjalne po 1990 r. są niezbędnym elementem niepodległości i suwerenności III RP, dlatego budzi ona tak silne emocje. Niezmiennie przekaz jaki dociera do opinii publicznej ma charakter sensacyjny i zwykle jest przedstawiany w kontekście aferalnym. W znaczącym stopniu obraz służb w III RP kształtowany był przez ujawniane przez media akta bezpieki lub przez przecieki z samych służb” – czytamy w zaproszeniu na debatę.

„Przedstawiciele służb specjalnych byli w tej debacie nieobecni, a merytoryczna dyskusja nt. bezpieczeństwa państwa często ignorowana. Ostatnie wydarzenia w Paryżu i Brukseli jednoznacznie uświadamiają jak paląca jest potrzeba poważnej rozmowy na temat roli służb specjalnych w państwie. Ta dyskusja wymaga merytorycznej oceny ich osiągnięć i porażek na przestrzeni ostatanich 25 lat. Swoje wersje wydarzeń przedstawią ich uczestnicy, w tym najważniejsze osoby w Państwie” – podsumowują organizatorzy.

W dyskusji głos zabiorą: Andrzej Milczanowski – były szef UOP, b. Minister Spraw Wewnętrznych, generał Krzysztof Bondaryk – były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Piotr Niemczyk – były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. W dyskusji głos zabiorą: Andrzej Milczanowski – były szef UOP, b. Minister Spraw Wewnętrznych, generał Krzysztof Bondaryk – były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Piotr Niemczyk – były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa.

Słowo wstępne wygłosi Michał Komar, współautor książki „Historia z konsenkwencjami”, wywiadu-rzeki z Krzysztofem Kozłowskim. Przedmiotem dyskusji będzie nie tylko historia służ specjalnych, ale również etyka i etos Solidarności skonfrontowane z twardą grą komunistycznych służb specjalnych.

Debata odbędzie się 7 kwietnia o godz. 18.00 w auli A w Collegium Civitas, 12 piętro PKIN. Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia pod adresem: malgorzata.trybuszewska@civitas.edu.pl.

kozłowski