Dzieci z Wieliczki z rekordem Guinnessa

Polskie nazwiska przy rekordach Guinnessa cieszą zawsze, a szczególnie wtedy, gdy złotymi zgłoskami zapisują się dzieci. Dokładnie 414 z nich utworzyło w czwartek w Wieliczce „żywy obraz” Polski. Do popularnej księgi trafili uczniowie „Dwójki”. Zadanie wcale nie należało do łatwych.

Młodzi bohaterowie już o siódmej rano musieli zameldować się pod szybem Daniłowicza w Kopalni Soli „Wieliczka”. Dzieci ubrane w odblaskowe kamizelki, w kolorowych chustach na głowach postanowiły zapisać się w słynnej księdze, a także powtórzyć ubiegłoroczny sukces i ponownie wygrać konkurs „Odblaskowa szkoła”.

Na czym polegało bicie rekordu? Młodzi uczniowie nie poszli na łatwiznę. Nie tylko zdołali utworzyć „odblaskową Polskę”, ale też pokazali geograficzną różnorodność naszego kraju.Pomarańczowe, żółte oraz zielone chusty (znajdujące się na głowach uczniów) symbolizowały odpowiednio góry, wyżyny i niziny. Z kolei dzieci z niebieskimi chustami na głowach uformowały wijącą się z południa na północ wstęgę Wisły. Taka oto powstała żywa mapa Polski.

www.kopalnia.pl
www.kopalnia.pl

Ustawić się w „żywy obraz”wcale nie jest łatwo. Surowe kryteria Guinnessa wymagają, by stać w obrębie konturu, włożyć jednolite stroje, wreszcie wytrwać jako „obraz”przez dokładnie odmierzone na stoperach 5 minut. Obraz też musiał być szalenie precyzyjny. Przy wytyczaniu zarysu Polski pracował zatem geodeta, a ogromny rysunek na podłodze komory Warszawa wykonał wielicki górnik.

Bohaterskim dzieciom gratulujemy i życzymy jeszcze wielu – równie wspaniałych – rekordów.

 

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU


logo-pzu