Jarocin. Po co wolność

Muzyczny film dokumentalny

Już 2 grudnia premiera filmu „Jarocin. Po co wolność”. Polska Ma Sens jest jednym z patronów medialnych tego wyjątkowego dokumentu. 

To pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię Festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. (wtedy jeszcze funkcjonujący pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych), przez eksplozję popularności w latach 80. (kiedy Festiwal zyskał status enklawy wolności), po trudne lata 90. (z kontrowersyjnymi próbami komercjalizacji) i współczesność.

Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się też barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.

Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.

***

Prawdziwa historia Jarocina i polskiego rocka!

Takiego miejsca nie było na mapie Europy Wschodniej, w Bloku Komunistycznym.

JAROCIN – niewielkie miasteczko w Wielkopolsce staje się symbolem niezależności, buntu i wolności w zniewolonym systemie. A dokonuje tego muzyka rockowa. Polska do roku 1989 to państwo, w którym panuje wszechobecna komuna i cenzura. Kraj jest pogrążony w kryzysie gospodarczym, jedzenie jest limitowane i „na kartki”. Polacy są coraz bardziej niezadowoleni i sfrustrowani. Powstaje Solidarność, która po półtora roku zostaje siłą rozwiązana przez juntę wojskową, wprowadzającą stan wojenny. Na ulicach dochodzi do walk z milicją, giną robotnicy i studenci.

14053980_842080602593425_3097132070966617255_n

***

W tym świecie, niczym wyspa na morzu komunistycznego absurdu, pojawia się festiwal w Jarocinie – enklawa wolności i normalności. Szefowie partii w Warszawie początkowo nie zauważają tego zjawiska, w stolicy nikt nie wie, gdzie znajduje się to niespełna 20-tysięczne miasteczko. Tymczasem kilkadziesiąt tysięcy zbuntowanych młodych ludzi co roku zjeżdża do Jarocina, aby posłuchać muzyki granej i tworzonej przez ich rówieśników. To ona staje się głosem pokolenia Polaków niezadowolonych z ówczesnej rzeczywistości i popycha ich do działania. Jarocin i jego muzyka są jak katalizator – zmieniają świadomość, dzięki czemu coraz więcej muzyków tworzy sztukę buntu i wyzwolenia z okowów totalitarnego absurdu. Zew wolności idzie echem na cały kraj i poza jego granice.

***

Jarocin. Po co Wolność trafi do kin studyjnych w całej Polsce już 2 grudnia. Na Facebooku znajdziecie informacje dotyczące spotkań autorskich oraz pokazów specjalnych. Reżyserami filmu są Marek Gajczak i Leszek Gnoiński, za produkcję odpowiada Aneta Zagórska. Producentem kreatywnym jest naczelny Polska Ma Sens, Witold Bereś.