Jestem niestety pesymistą

Tomek Lipiński komentuje dla Polska ma Sens

Dla mnie ta nienawiść jest przygnębiająca. Cóż, mam wrażenie, że to wszystko bardzo źle się skończy, jestem niestety pesymistą. Oczywiście mogę się mylić - i oby tak było.

 

 

Mamy ogromną liczbę młodych ludzi, w Polsce i w Europie, którzy nie pamiętają wojny. Kiedy ja byłem młodym człowiekiem, a urodziłem się dziesięć lat po II wojnie światowej, moja pamięć o tych wydarzeniach była ciągle żywa. Wojna kojarzy mi się z jednym zdaniem, które zawsze powtarzała moja mama: „Wojna to straszna rzecz”. Moi rówieśnicy też tak mówili. Teraz tej pamięci już nie ma. Młodzi ludzie zatęsknili za wojną, której nie pamiętają.

Świat pełny jest przemocy, nienawiści. Dialog w internecie bardzo często ogranicza się do inwektyw, jest nienawistny, chamski. Najmłodsze pokolenia spędzają czas przed komputerem, prowadzą walki wirtualne, to jest ich świat. Na pewno wpływ na postrzeganie przez nich rzeczywistości ma to, jakie stawialiśmy im wzorce, a raczej jakich nie stawialiśmy. Następuje przyrost masy agresywnej, ta eskalacja napięć musi znaleźć swoje ujście.  To przecież dzięki poparciu młodych ludzi w Sejmie znaleźli się przedstawiciele opcji nacjonalistycznych. Paweł Kukiz, mój przyjaciel po fachu, również wprowadza taki nastrój. Ponadto duża grupa młodych jest gotowa, by stać się mięsem armatnim, co można z łatwością wykorzystać.

Właśnie teraz dochodzi do incydentów antyromskich, przykład z Limanowej*. Jakaś grupa wypisuje na budynkach hasła nawołujące do nienawiści, a to może prowadzić do rzeczywistych ataków. Zresztą, podobne miały już w Polsce miejsce. Ta nienawiść do „innego” wynika ze strachu, ale również z niewiedzy. Przecież to agresja dyktowana obawą przed uchodźcami, islamem zwraca się przeciwko ludziom, którzy z fanatyzmem nie mają nic wspólnego – jak wspomniani Romowie. Oni teraz padają ofiarą wcześniejszych haseł nawołujących do eksterminacji islamistów.

Była żona Roberta Brylewskiego (współzałożyciela zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys – dop. redakcji) Vivian, jest kobietą pochodzenia pół-afrykańskiego. Pamiętam, że w latach 80. rzucano do niej kamieniami. Środowiska nacjonalistyczne wtedy pokazywały, jak negatywnie są nastawione do inności i to się nie zmieniło.

Przez politykę i media bardzo łatwo manipulować falą nienawiści. Z tym mamy teraz do czynienia. Europa jest całkowicie niezdolna zareagować, ponieważ jest rozdarta między islamofobią a poprawnością polityczną. Nie ma więc przestrzeni, żeby rozmawiać. Trudno w takiej atmosferze prowadzić jakiekolwiek merytoryczne dyskusje.

Dla mnie ta nienawiść jest przygnębiająca. Cóż, mam wrażenie, że to wszystko bardzo źle się skończy, jestem niestety pesymistą. Oczywiście mogę się mylić – i oby tak było.

 

Tomek Lipiński – polski muzyk rockowy, wokalista, autor tekstów, kompozytor i gitarzysta, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys, Tilt i Fotoness. W tym roku ukazała się płyta Tomka Lipińskiego „To czego pragniesz” oraz książka „Dziwny, dziwny, dziwny” (wywiad-rzeka przeprowadzony z muzykiem przez Piotra Bratkowskiego).

 

* Jak donosi portal Limanowa.in, w nocy po zamachach w Paryżu na blokach zamieszkanych przez Romów w Limanowej (woj. małopolskie) pojawiły się rasistowskie napisy. Nieznani sprawcy napisali na ścianach budynków hasła „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Polska dla Polaków”. Przy napisach pojawił się znak polskich nacjonalistów (falanga). Najnowsze doniesienia portalu dotyczą prób pobicia młodych Romów. Sprawców zajść nie zidentyfikowano. Sami poszkodowani twierdzą, że prawdopodobnie nie byli to mieszkańcy Limanowej, ale grupa przyjezdnych.


Z Tomkiem Lipińskim rozmawiała: Anita Bugajska

 

 

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU


logo-pzu