Już dziś Wajdowie

Ostatnią nadzieją niepodległej kultury są dziś samorządne miasta! mówił pod koniec życia Andrzej Wajda

Zapraszamy na pierwsze spotkania z cyklu „Pamiętając o Wajdzie” połączone z prezentacją książki Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki”:

27 listopada 2017. Warszawa, godz. 19.30, Big Book Cafe – centrum literackie, ul. J. Dąbrowskiego 81

28 listopada 2017. Warszawa, godz. 20.30, Kino Atlantic, Chmielna 33

To opowieść o Andrzeju Wajdzie i Krystynie Zachwatowicz: najbardziej twórczym polskim małżeństwie. O ich wielkich osiągnięciach w przestrzeni publicznej: muzeum Manggha, pawilonach Wyspiańskiego i Czapskiego. O wspólnych filmach i spektaklach. O społecznych obowiązkach artystów. O niezwykłych uczuciach do zwierząt. I o wielkiej miłości.

Do tego – wspomnienia przyjaciół. Pomysły filmów, które nie powstały. I zdecydowane opinie – również polityczne – bohaterów.

A wszystko podbudowane nieznanymi zapiskami reżysera, prowadzonymi przez całe życie.

Krystyna Zachwatowicz zauważa w niej: „Jestem pewna, że gdyby się u nas wpajało człowiekowi od pierwszych lat życia, że nie jest panem natury, lecz jej integralną częścią, to zmieniłby się na lepsze nie tylko nasz stosunek do kotów, koni czy psów, ale również do innych ludzi.

Tymczasem my o człowieku mówimy ‘umarł’, a o zwierzętach – ‘zdechły’.

Ja nigdy bym tak nie powiedziała o żadnym naszym zwierzęciu – nasze psy czy koty także umierały”. A sam Andrzej Wajda surowo krytykuje dzisiejszą rzeczywistość: „Odkąd nas ochrzcili, to byliśmy częścią Europy i nie ma powodu, żebyśmy dzisiaj nagle zamykali się, sami budowali nowy mur berliński oddzielający nas od niej”.

*

O małżeństwie piszą też ich przyjaciele, najwięksi twórcy i humaniści, między innymi Janusz Majewski, Wojciech Marczewski, Agnieszka Odorowicz, Jacek Bromski, Janusz Gajos, Marek Kondrat, Wojciech Pszoniak, Jerzy Radziwiłowicz.

Krystyna Janda zauważa: – Andrzej i Krystyna, to piękne i nieprawdopodobnie owocne dwa życia. Dwa giganty sztuki i polskości. To przy myśleniu o Nich przychodzą mi do głowy cytaty  – „ja i ojczyzna to jedność” i „po owocach ich poznacie”. A owoce to niezwykłe. Będą się nimi karmić przyszłe pokolenia w nieskończoność”.

 

ANDRZEJ I KRYSTYNA. PÓŹNE OBOWIĄZKI. Najnowsza (premiera – koniec listopada 2017) książka pióra duetu biografów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko

wydawca: Wydawnictwo Panaceum), stron 480, okładka miękka; liczne fotografie; cena: 49,90 – paper back.

Honorowy Patronat na książką: Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz

Mecenas książki: Saur Neptun Gdańsk

Wspófinansowanie książki: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Patronat medialny: Polska ma Sens. Portal ludzi myślących pozytywnie.

Partner: Fundacja Świat ma Sens