Karaiby także w Polsce

Redakcja

Dancehall dodał mi dużo pewności siebie. Kiedyś byłem szarą myszką, dziś wyjście i zatańczenie przed kilkutysięczną widownią nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Pozwolił mi rozwinąć się emocjonalnie i nabrać większej świadomości ciała. Uczy mnie jak żyć chwilą i brać z życia jak najwięcej.

O dancehallu i reggaetonie najwięcej potrafią opowiedzieć ci, którzy na co dzień pławią się w słońcu, zamieszkując rozkoszne tereny Wysp Karaibskich. Dla mieszkańców Jamajki i Portoryko to jednak nie tylko gatunki muzyczne i style taneczne, ale także po prostu filozofia życia. Od kilku lat karaibską kulturę w Polsce stara się zaszczepić Grzegorz Jaworski – organizator wydarzeń kulturalnych z cyklu „Reggaeton vs. Dancehall”. Zapewniamy: już nie mamy się czego wstydzić! Polskie tancerki i tancerze prezentują najwyższy, światowy poziom!

Więcej o imprezach organizowanych przez Grzegorza Jaworskiego można przeczytać tutaj. My natomiast korzystając z okazji, poprosiliśmy przedstawicieli obu gatunków – polskich tancerzy i tancerki – o wytłumaczenie nam całej idei oraz odpowiedź na pytanie, jak bardzo taniec wpływa na ich życie i pewność siebie.

Dancehall – Mariusz Tekieli

DancehallMariuszTekieli

Zawsze miałem słabość do stylów tanecznych powstających na ulicy. Podobała mi się niesamowita energia i emocje tancerzy. Kiedy trafiłem na ‚Dancehall’ od raz wiedziałem, że to jest ten styl, który chcę poznawać i w którym chcę się rozwijać. Na początku musiałem obyć się z muzyką i poznać kroki. Potem przyszedł czas na kulturę jamajską. Trzeba pamiętać że cały Dancehall (zarówno taniec, jak i muzyka) bierze się prosto z życia codziennego Jamajczyków. Nie da się poczuć prawdziwego Dancehallu, jeśli nie zagłębimy się w to, skąd pochodzi i co kierowało ludźmi, by tworzyć go takim, jakim jest. Ten jamajski taniec pozwala mi wyrażać moje emocje, zarówno te pozytywne jak i negatywne, dlatego to właśnie na nim się skupiłem w swoim tanecznym rozwoju.

Dodatkowo poznaję wspaniałą kulturę w sposób dużo ciekawszy niż słuchanie na lekcji geografii. No i przede wszystkim w Dancehallu spełniam się w stu procentach. Dancehall dodał mi dużo pewności siebie. Kiedyś byłem szarą myszką, dziś wyjście i zatańczenie przed kilkutysięczną widownią nie stanowi dla mnie żadnego problemu. Pozwolił mi rozwinąć się emocjonalnie i nabrać większej świadomości ciała. Poznałem i nadal poznaję wiele cudownych ludzi, którzy przekazują wspaniałe wartości. Uczy mnie jak żyć chwilą i
brać z życia jak najwięcej.

Dancehall – Daria Dziura

dancehalldariadziura
Dancehall daje mi przede wszystkim pewność siebie, ogromną dawkę radości, energii oraz  pozytywnie wpływa na figurę :)

Reggaeton – Aleksandra Gajewska

reggaetonaleksandragajewska
Ruch reggaetonowy charakteryzuje się energicznymi ruchami bioder i klatki piersiowej, które mogą zostać uznane, szczególnie w naszej polskiej rzeczywistości, za bardzo erotyczne, a wręcz wulgarne. I tu właśnie pojawia się najczęstsza bariera w postaci wstydu, co niesie za sobą spięcie i blokadę całego ciała i uniemożliwia prawidłowe wykonanie ruchu.

Regularny udział w zajęciach reggaetonu pomaga pozbyć się zakłopotania, te kiedyś „obsceniczne” ruchy zaczynasz traktować jako zwykły trening, pracę nad ciałem, ćwiczenie koordynacji ruchowej. Reggaeton jako styl tańca pozwala pracować nie tylko nad wzmocnieniem i roztańczeniem swojego ciała, ale także nad samym sobą i swoją osobowością. W tańcu czujesz się silniejsza/y, atrakcyjniejsza/y, a przez to rośnie Twoja samoocena.

Reggaeton – Daniel Pancerz

reggaetondanielpancerz
Reggaeton jest jednym ze sposobów odkrycia w sobie niezbadanych możliwości pracy nad Ciałem. Daje nowe pokłady energii i umiejętności, w których ciało może pracować jeszcze bardziej dynamicznie, intensywnie  i z większym wyrazem. Muzyka, która dyktuje bardzo wytężoną i mocną pracę ciała pozwala na bardzo szybki progres dynamiki w mięśniach. Reggeaton jest jednym z najbardziej męskich i konkretnych stylów tanecznych, do którego łatwo można czerpać inspiracje z wszystkich stylów steetowych. Daje pewność  siebie  i swobodę wyrazu oraz w tańcu otwiera nas na odważniejszy sposób poruszania się i interpretacji. Jeżeli chcesz poczuć w sobie jak płynie prawdziwa latynoska krew, to musisz  tego spróbować!!!