Król puszczy może być tylko jeden

Żubry kontra wilki w sercu Puszczy Białowieskiej. Kto zwyciężył?

Żubry są nie tylko symbolem Puszczy Białowieskiej, ale również jej władcami. Wszelkie wątpliwości na temat tego, kto rozdaje karty w słynnej polskiej puszczy, rozwiało nagranie z  kamery. W szranki z żubrami stanęły wilki.

„Dzisiejsza śnieżna noc wydała się wilkom znakomitą okazją na polowanie. Krótka konfrontacja pokazała jednak, kto tu rządzi.” – czytamy na profilu „Żubry Online” na Facebooku.

Umieszczony tam filmik pokazuje bliskie spotkanie drapieżników z żubrami. Na początku wataha wywołała lekki popłoch, ale finał okazał się zaskakujący. Nagranie ma już milion wyświetleń!

Konfrontację z wilkami zarejestrowała kamera na terenie Nadleśnictwa Browsk, gdzie w zimowych miesiącach żubry dostają pożywienie od leśników. Internauci z zamiłowaniem śledzą na żywo życie tych największych polskich ssaków. Transmisje online, prowadzone od końca 2012 roku, to zasługa Lasów Państwowych.

Populacja żubrów jest odtworzona przez człowieka i wymaga jego stałej opieki. Oczywiście stanowi gatunek ściśle chroniony. Polowania na wilki także są zabronione.