Kto jest najbiedniejszy?

Witold Bereś

 

felietonzyczliwy

 

Najbiedniejszy człowiek świata leżał na najbiedniejszej ulicy w potwornie biednych slumsach najbiedniejszego miasta świata – Harare. Gdzie to? Że Afryka?

Tak, Afryka zdominowała ranking najbiedniejszych państw świata. Dawne kolonie nie radzą sobie z pobudzaniem wzrostu gospodarczego. Według rankingu najuboższych państw świata według Global Finance PKB na jednego mieszkańca Zimbabwe (nazywane tez Rodezją – była kolonia brytyjska) wynosi 355 USD, a bezrobocie wynosi tu szacunkowo około 95 procent. Stolica tego państwa – nie państwa to właśnie Harare.

I teraz: jak się może czuć najgorszy nędzarz na ulicy dzielnicy Harare typu Cité, jak w Afryce zowią slumsy? A jednak ten nędzarz pomaga małemu dziecku, osieroconemu, dziecku ulicy. Dlaczego?
Proste. Już Mikołaj Gogol („Aforyzmy z listów”), zauważył, że „Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”. Bo bieda to najbardziej stan umysłu. A nie (względny) stan oszczędności.

Nic dziwnego, że tenże Gogol pisał: „Ciągle zapominamy, że człowiek nieustannie musi korzystać z pomocy innych ludzi” oraz: „Bez pomocy bliźnich sami nie dojdziemy do niczego”.

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU

logo-pzu