Maj w kinie – nasze propozycje

Dominik Jedliński (autor bloga filmbuk.weebly.com)

Coraz bliżej lata, a to oznacza jedno: nieubłaganie zbliża się sezon blockbusterów, niezliczonych sequelów i wszelkiej maści filmów rozrywkowych. Kto jednak szuka bardziej ambitnego kina, niech się nie martwi – znajdzie również coś dla siebie. Także w tym zestawieniu. Poniżej prezentujemy pięć filmów, które warte są, według nas, Waszej uwagi w maju.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

Można za filmami o facetach przebranych w jaskrawe kostiumy i obdarzonych niezwykłymi mocami nie przepadać, ale nie da się ukryć, że kino superbohaterskie stanowi aktualnie jedną z najbardziej dochodowych gałęzi przemysłu filmowego, a „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” jest jednym z największych filmowych wydarzeń pierwszej połowy 2016roku.

Tym razem przeciwkosobiestają Iron Man (Rober Downey Jr) i Kapitan Ameryka(Chris Evans) –dwa filary Filmowego Uniwersum Marvela, a u podstaw ich konfliktu leżywzajemne niezrozumienie bohaterów co do granic odpowiedzialności za swoje czyny.Niezbyt często kino superbohaterskierozmyśla nad konsekwencjami swojego działania w obronie ludzkości, a jeszcze rzadziej zastanawia się nad tym, ilu postronnych ludziroztaje się z życiem w wyniku brutalnychpotyczek pomiędzy superbohaterami.

I właśnie tak zarysowany problem może być argumentem, który przemówi za tym, żeby na najnowszą odsłonę przygód Kapitana Ameryki wybrać się do kina.

 

#WSZYSTKOGRA

Polskie musicale nie zdarzały się dotąd zbyt często. Rok temu co prawda mieliśmy „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego ze scenariuszem i muzyką Tymona Tymańskiego, ale dopiero niedawne „Córki dancingu” i nagrodzeni Srebrnymi Lwami na festiwalu w Gdyni „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego można uznać za pewnego rodzaju zwiastuny odrodzenia w polskiej kinematografii tego zdawałoby sięumarłego gatunku.

Jak będzie tym razem? Według dystrybutora „#WSZYSTKOGRA” to „historia o poszukiwaniu szczęścia, miłości i radości życia”. W filmie zobaczymy trzy utalentowane aktorki: Elizę Rycembel, Kingę Preis, Stanisławę Celińską, a partnerować im będą: Sebastian Fabijański, Antoni Pawlicki i Bartosz Żuchowski.

Podejrzewam, że fabuła nie będzie miała tutaj za dużego znaczenia (a szkoda!), a wykonywane aranżacje nie zawsze konsekwentnie trafią w punkt, ale będzie to doskonała możliwość przypomnienia sobie klasyki polskiej piosenki– od Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty przez Maanam po T.Love. No i warto zwrócić uwagę, że zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara Paweł Edelman.

7728363.3

 

Nice Guys. Równi goście

Najnowsza komedia sensacyjna Shane’a Blacka, reżysera trzeciej części „Iron Mana”, zapowiada się szczególnie ciekawie głównie za sprawą obsady. Russel Crowe, Ryan Gosling, Kim Besinger czy Matt Bomer to gwarancja solidnego aktorskiego poziomu. Ale czy film dotrzyma im tempa? Fabuła przedstawia się dosyć schematycznie – opowiada o dwóch facetach, których (naturalnie) różni wszystko prócz sprawy zaginionej dziewczyny, w którą zostają wplątani. Wróżę tutaj sporo bezpretensjonalnej akcji, zabawy konwencją w stylu„Zabójczej broni” i liczę na dużą dawkę czarnego humoru i.

7715297.3

Nienasyceni

RalphFiennes, Tilda Swinton, Dakota Johnson i Matthias Schoenaerts, a do tego słoneczna wyspa u wybrzeży Sycylii i przeboje legendarnej grupy The Rolling Stones.Tak na papierze (ekranie) przedstawia się najnowszy film Luci Guadagnino („Jestem Miłością) „Nienasyceni”.

Legendarna gwiazda rocka Marianne Lane (Tilda Swinton) wraz z ukochanym Paulem (MatthiasSchoenaerts) uciekają przed zgiełkiem show biznesu na malutką wysepkę sąsiadującą z Sycylią. Wszystko wydaje się być idealne. Plaża, słońce, schłodzone drinki.Rajski spokój włoskiej wysepki zostanie jednak zmącony, kiedy z wizytą pojawi się były partner Marianne – Harry (RalphFiennes) wraz ze swoją piękną i wyzywającą córką Penelope (Dakota Johnson). W powietrzu zacznie unosić się zmysłowe i pełne seksualności napięcie, z którym bohaterowie nie będą mogli sobie poradzić.

Dzieło Guadagnino zapowiada się więc nie tylko jako soczysta rozrywka, ale także jako niejednoznaczne kino artystyczne przeładowane erotycznym napięciem. A dodatkowym atutem może okazać się odpowiedzialny za pracę kamery Yorick Le Saux –autor zdjęć „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

7733439.3

Walser

Zbigniew Libera to jeden z najbardziej znanych polskich artystów, a jego praca „Lego. Obóz koncentracyjny” uważana jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej. W 2011 roku został laureatem pierwszej edycji Nagrody Filmowej, utworzonej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy, która artyście z pola sztuk wizualnych daje możliwość zrobienia filmu fabularnego. „Walser” jest więc ostatecznym efektem tej nagrody i jednocześnie pełnometrażowym debiutem artysty.

Film Libery opowiada o idyllicznym życiu zagubionego plemienia leśnych ludzi, do którego w postaci urzędnika kolejowego Walsera wdziera się cywilizacja. Contehli są ludźmi o błękitnych oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Żyją jak w raju. Do czasu. Gdy do ich skrzętnie poukładanego świata wedrze się Walser (Krzysztof Stroiński), za wszelką cenę próbując wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, sprowadzi na nich tylko chaos i destrukcję.

7732307.3

„Walser” zapowiada się więc jako piękna, wystylizowana zabawa konwencją kina gatunkowego: postapokaliptycznym science fiction czy westernem, która pozwala reżyserowi snuć „opowieść o kolejnej straconej szansie na alternatywę dla naszej cywilizacji.

Prezentowane filmy znajdziecie w kinach Cinema City oraz sieci kin studyjnych ARS. Zapraszamy!

Dominik Jedliński

Autor bloga Filmbuk (filmbuk.weebly.com)