Mrówka i słoń  

Marek Jastrząb

Felieton Marka Jastrzębia z cyklu Polska na tle.

Jakoś nie martwi mnie zwycięstwo Donalda Trumpa. Martwią natomiast jego naśladowcy. Opłakane skutki ich działań.

Stany Zjednoczone poradzą sobie z nadmiernym populizmem, ponieważ w Ameryce jest silna demokracja. Długoletnia, z tradycjami,  a tak wżarta w mentalność tamtejszych Kowalskich, że nie pozwoli na wcielanie w życie poronionych pomysłów jednego człowieka.

Co innego w krajach o gigantycznym formacie łebka od szpilki; w porównaniu do słonia zza Wielkiej Kałuży, nie mają się czym pochwalić: nikczemna postura wściekłej mrówki, zębiska tycie i spróchniałe, nie upoważniają do szczerzenia kłów; groźne miny w wykonaniu pokurcza budzą śmiech raczej, niźli przerażenie.

Pamiętać też wypada, że podczas ubiegania się o urząd, w trakcie brudnej kampanii wyborczej, mowa Donalda Trampa prezentowała się inaczej  od tej, gdy dziękował za wybór. O ile w jej trakcie nie przebierał w słowach i groził na prawo i lewo, o tyle w pierwszym przemówieniu jako prezydent-elekt, potrafił zdobyć się na kulturalne zachowanie. A nawet zrezygnować z dalszego dzielenia obywateli. U nas okazało się to niemożliwe, bo u nas było akurat odwrotnie: podstępnie łagodna kampania i brutalne podziękowanie za zwycięstwo.

Co dobrze wróży przyszłości USA, naszej zaś niekoniecznie.

Rozczarowała mnie natomiast małostkowa reakcja na porażkę i zupełny brak klasy u Hillary Clinton, która nie potrafiła  ukryć własnego rozżalenia.

*

Marek Jastrząb – felietonista portalu Polska ma Sens, autor cyklu „Obserwacje Marka Jastrzębia”. Debiutował w 1971 roku na łamach „Faktów i Myśli”, drukował także w „Odrze”,  „Nowym Wyrazie” „Nowej Okolicy Poetów”, Miesięczniku Literackim”, „Faktach”, „Promocjach”, „Przekroju”, „Nowej Gazecie Literackiej”,”Poboczach”, „Kwartalniku Artystycznym” „Akancie”, „Migotaniach”, „Tyglu”, „Gazecie kulturalnej”, „BIK-u”,trzech antologiach „Ogrodu ciszy”, w e-tygodniku literacko-artystycznym pisarze.pl, oraz w „Polsce Ma Sens” i prasie lokalnej. Zamieszczał w tych pismach opowiadania, felietony, eseje, recenzje teatralne i oceny książek.  Jego prozatorskie miniatury były wielokrotnie emitowane w Polskim Radiu w Bydgoszczy.

 

Marek Jastrząb

@ chcesz wyrazić swoje zdanie? Twój głos ma Sens! napisz: info@polskamasens.pl