Nie tylko dla najmłodszych

Anita Bugajska

Źródło 966
Aplikacja nie tylko dla najmłodszych

 

Jak w nowoczesny sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży historię chrześcijaństwa, która jest fundamentem kultury europejskiej ? Fundacja Świat ma Sens we współpracy z Narodowym Centrum Kultury zrealizowała wyjątkową aplikację na smartfony, która w nowatorskiej formie przedstawia najważniejsze postaci i wydarzenia składające się na pasjonującą podróż poprzez wieki chrześcijańskiego dziedzictwa.

W kilkunastu rozdziałach według scenariusza Witolda Beresia i we współpracy z Igą Dzieciuchowicz, pięknie zilustrowanych przez artystkę Małgorzatę Miklaszewską, najmłodsi odnajdą niezwykłych bohaterów narodowych i doniosłe momenty historii, które podyktowały kierunek polskiej i europejskiej myśli, a także stały się punktami zwrotnymi w dziejach świata. Wśród nich znaleźli się wielcy Polacy, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii i nauki – Mikołaj Kopernik, którego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” przyczyniło się do największej od czasów starożytnych rewolucji naukowej, nazwanej przewrotem kopernikańskim, aż po Jana Pawła II, którego pontyfikat odmienił oblicze współczesnego kościoła, a sam papież stał się jednym z najważniejszych i najbardziej charyzmatycznych przywódców duchowych XX wieku. Podróż poprzez wieki chrześcijaństwa otwiera rok 966 i chrzest Polski – potem spotykamy kolejnych bohaterów: św. Wojciecha, patrona Polski, św. Franciszka, św. Kingę, św. Jadwigę, Mikołaja Kopernika, Jana III Sobieskiego i ks. Hugo Kołłątaja, św. Brata Alberta, o. Maksymiliana Kolbego i Jana Pawła II.

apkatlo

Mamy przed sobą próbę skondensowanej opowieści o ponad tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce. Jest to opowieść dokonana przy pomocy kilku imponujących obrazów. Jest to dość niezwykła pomoc dydaktyczna, nie tylko ze względu na jej cyfrową formę. Autor bowiem ukazuje chrześcijaństwo w Polsce nie jako projekt polityczny a Kościół katolicki jako spoiwo Narodu, ale jako projekt duchowy, oświecający umysły ludzi zamieszkujących najbardziej skomplikowaną część kontynentu europejskiego.

Autor  dokonał pewnych cięć w zakresie przedstawianego materiału, chyba w celu wyeksponowania wątków, co do których na ogół nie przywiązuje się znaczenia. Tak rozumiem chociażby pojawienie się w historii Polski, św. Franciszka z Asyżu, jako żywo nie mającego bezpośrednich związków z krajem nad Wisłą, a jednak dzięki swoim uczniom, torującego drogę życiu kontemplacyjnemu i mendykanckiemu.

Przy ocenianiu realizacji nie sposób pominąć bardzo pozytywnej recenzji ojca dra Wiesława Dawidowski OSE, członek Komisji do Dialogu Polsko-Żydowskiego w Episkopacie Polski i prowincjała Augustianów w Polsce: „… to dość niezwykła pomoc dydaktyczna, nie tylko ze względu na jej cyfrową formę. Autor bowiem ukazuje chrześcijaństwo w Polsce nie jako projekt polityczny a Kościół katolicki jako spoiwo Narodu, ale jako projekt duchowy, oświecający umysły ludzi zamieszkujących najbardziej skomplikowaną część kontynentu europejskiego”.

A wybitny poeta i eseista Jarosław Mikołajewski dodaje: „Opowieść prowadzi nieuchronnie do „gigantów” moralnych – Polaków, którzy są punktem odniesienia dla świata: o. Alberta Chmielowskiego, o. Maksymiliana Kolbego, Jana Pawła II. Są ukazani jako wybitne jednostki, które wiele zawdzięczają tradycji polskiego chrześcijaństwa”.

logorecka