Nie walczę pod żadnym sztandarem

TAKA POLSKA MA SENS

JACEK KACZMARSKI: – Chciałbym jeszcze powiedzieć to, co przedtem parokrotnie mówiłem – bezskutecznie zresztą – przedstawicielom prasy niezależnej z Polski: chciałbym, żeby mnie postrzegano jako człowieka, który pisze, śpiewa, ale reprezentuje wyłącznie siebie.

W chwili, gdy przypisuje się mnie czy to do mojego pokolenia, czy to do epoki Solidarności, czy do mitologii narodowowyzwoleńczej, to fałszuje się moje piosenki. One nie są o kimś – one są o mnie! Nie walczę pod żadnym sztandarem.

- w rozmowie z Witoldem Beresiem, jesienią 1987 roku w Monachium

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jacek Kaczmarski (ur. 22 marca 1957 w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2004 w Gdańsku) –poeta, prozaik, kompozytor, piosenkarz, twórca tekstów piosenek, autor ponad 600 wierszy, pięciu powieści i dwóch librett. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli piosenki autorsko-poetyckiej, zwany też „bardem Solidarności”. Prócz wielkiej piosenki – dziś uznawanej już za klasykę piosenki społeczno-politycznej („Mury”, „Nasza klasa”, „Obława”), ceniony był także za piosenki o tematyce historycznej („Rejtan, czyli raport ambasadora”, „Sen Katarzyny II”, „Lekcja historii klasycznej”). W stanie wojennym i latach po jego wprowadzeniu poezja Kaczmarskiego jednoznacznie identyfikowała całą opozycję antykomunistyczną.

[w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU / Partner Fundacja PZU]
logo-pzu