Oddajmy szacunek ofiarom zgubnej idei

Maleńczuk w rozmowie z Jakubem Stolarczykiem

Zwykłym ludziom, siłą wcielonym do armii i ginących na naszych ziemiach, należy się szacunek niezależnie od tego jakiej byli narodowości.

 

Akcja zainicjowana przez Witolda Beresia nabiera rozpędu. Przypomnijmy, że redaktor naczelny Polska ma Sens zaproponował, by „zlikwidować pomniki zbrodniarzy, a oddać hołd zwykłym ludziom” budując w naszym kraju zbiorowy pomnik pamięci o ludziach, którzy na polskiej ziemi polegli w walce z nazizmem [czytaj więcej]. Bereś odnosił się do słów prezesa IPN wypowiedzianych na łamach Onetu. Łukasz Kamiński stwierdził, że z kraju należy usunąć wszystkie pomniki radzieckie.

Apel Kamińskiego oburzył Kreml , który stanowczo zareagował na zlikwidowanie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Rosyjskie władze nazwały ten czyn „bluźnierczym”, jednocześnie zadając pytanie: „Czy rzeczywiście chcecie, by rozpoczęła się wojna pomnikowa?”

Maciej Maleńczuk w charakterystycznym dla siebie stylu komentuje propozycję zaproponowaną przez Polska ma Sens. – Jestem przekonany, że kacykom i wszelkiego autoramentu mordodzierżcom nie należą się pomniki. Jeśli jeszcze takie są, to należy je usunąć – mówi lider Yugopolis w rozmowie z nami.

- Natomiast zwykłym ludziom, siłą wcielonym do armii i ginących na naszych ziemiach należy się szacunek niezależnie od tego jakiej byli narodowości – dodaje wokalista, który zaznacza, że należy oddać hołd ludziom, którzy padli ofiarami zgubnej idei.

Wcześniej nasz pomysł poparł m.in. Alosza Awdiejew. – Ja sam mam negatywne wspomnienia o Związku Radzieckim, ba!, o samym Putinie. Ale muszę pamiętać o historii mojego państwa. Historia ani nie jest nasza, ani nie jest wasza. Jest taka, jaka jest. A z historii my wybieramy to, co jest dla nas najbardziej cenne – mówił muzyk w rozmowie z Polska ma Sens.