Połączeni pasją – mimo przeciwności

 

 

ŻYCZLIWA POLSKA MA SENS

 

Fundacja Połączeni Pasją

logopolaczenipasja

 

 

Czym zajmuje się fundacja?

Fundacja „Połączeni Pasją” pomaga artystom i sportowcom, którzy w trakcie wykonywania swojej pracy lub w jej wyniku – zostali dotknięci chorobą lub kalectwem.

Fundacja powstała we wrześniu 2006 roku, kiedy w środowisku artystów i kaskaderów filmowych zrozumiano z jak dużym ryzykiem wiążę się realizacja pasji zawodowej. Jej działalność jest odpowiedzią na zdarzające się nieprzewidziane okoliczności lub wypadki, które często przerywają dobre zapowiadającą się karierę.

Jej działalność polega na wspomaganiu kontynuowaniu leczenia oraz rehabilitacji podopiecznych fundacji – chorych i niepełnosprawnych ludzi z pasją. W przyszłości ma powstać w regionie łódzkim nowoczesne, wielofunkcyjne Centrum  Rehabilitacyjno–Opiekuńcze przystosowane do ich potrzeb.

Więcej o fundacji:

Założenie Fundacji „Połączeni Pasją” było mocno wspierane przez środowisko filmowe – swoje poparcie wyrazili m. in. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Artystów Scen Polskich czy TVP. List do założycieli napisał również reżyser Andrzej Wajda, który podkreślił ważną rolę kaskaderów w polskim kinie.

List Andrzeja Wajdy
List Andrzeja Wajdy

Obecnie pod stalą opieką Fundacji „Połączeni Pasją” znajdują się 62 osoby. Wśród nich Bogdan Michalak „Budyń” – kaskader, który brał udział w realizacji blisko dwustu produkcji filmowych, m.in. Kingsajz (1987), Pan Tadeusz (1999), Wiedźmin (2001) czy Stara Baśń (2003), często pojawiał się na ekranie również jako aktor. Wszystko zmieniło się w 2005 roku, kiedy po udarze mózgu, z prawostronnym niedowładem oraz uszkodzeniem mowy, Bogdan został przewieziony do szpitala. Obecnie wymaga rehabilitacji (ruchowej i logopedycznej) i opieki. Nie ma rodziny, zajmuje się nim kilkoro najbliższych przyjaciół.

"Budyń" - zdjęcia z pracy (mat. pras.)
„Budyń” – zdjęcia z pracy (mat. pras.)

To również pod opieką tej Fundacji jest Monika Kuszyńska – wokalistka zespołu Varius Manx w latach 2000-2010, obecnie robiąca solową karierę. 28 maja 2006 Monika wraz z członkami zespołu miała wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje sparaliżowana od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim. Jej historia jest dowodem na to, że pasja przezwycięża wszystkie przeciwności losu – wróciła do śpiewania, w ubiegłym roku reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji (podczas swojego występu pokazała zdjęcia sprzed wypadku, co wywołało ogromny aplauz publiczności), otrzymała Superjedynkę w kategorii Artysta oraz nagrodę specjalną w plebiscycie Człowiek bez barier.

Fundacja o sobie:

„Pragniemy wspierać tych, którzy z pasją i poświęceniem dawali innym wspaniałe chwile poprzez swoją sztukę i nagle znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej – pozostawieni sami sobie, odrzuceni, zepchnięci na obrzeża życia. Chcemy ułatwić im powrót do społeczeństwa, przywrócić godność i poczucie własnej wartości…”

Info:

  • Siedziba: Łódź
  • Strona internetowa: polaczenipasja.pl
  • Aby przekazać Fundacji 1% podatku – podajemy jej nr KRS 0000264171

 

 

 

 

[Artykuł powstał w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” sfinansowanego ze środków Fundacji PZU]
logo-PZU