Polskie muzeum ma szansę na prestiżową nagrodę europejską

Muzeum Katyńskie w warszawskiej Cytadeli znalazło się wśród inwestycji nominowanych do nagrody architektonicznej Miesa van der Rohe.

Warszawskie muzeum otrzymało latem nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich, która uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych nagród w tej dziedzinie. Zaprojektowane przez pracownię BBKG zbiera bardzo dobre opinie w środowisku ekspertów architektonicznych, także tych zagranicznych.

Nagroda wręczana jest co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie. W tym roku do konkursu zgłoszono 365 budowli z 39 krajów. Do rywalizacji stanęło jeszcze dziewięć polskich inwestycji, m.in. Narodowe Forum Muzyki w Katowicach i zbudowany niemal w całości z betonu dom jednorodzinny Arka we wsi Brenna koło Cieszyna.

Dwa lata temu nagrodę otrzymała szczecińska Filharmonia zaprojektowana przez architektów z hiszpańskiego studia BarozziVeiga i polskich projektantów z pracowni Studio A4. Była to pierwsza nagroda dla polskiego budynku w historii tego prestiżowego konkursu. W finałowej 40-stce znalazło się też wtedy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.