Poruszająca historia „Doktor Janosikowej”

Redakcja

We wtorek 15 grudnia w Ambasadzie Krakowian o godzinie 18. odbędzie się premiera książki Wydawnictwa Esprit „Poławiacze pereł”, opowiadającej o bezdomności oraz wierze i nadziei, która uratowała życie pogrążonym w skrajnej nędzy i nałogach.

poławiacze pereł okładka 300

Uczestnikami spotkania będą bohaterowie książki: Ilona Rosiek-Konieczna – słynna „Doktor Janosikowa” – i Jurek Konieczny oraz ich podopieczni, czyli ludzie, którzy wyrwali się z bezdomności. Rozmowę z gośćmi poprowadzi dziennikarz „Tygodnika Powszechnego” – Marcin Żyła.

„Poławiacze pereł” to niesamowita historia o wyjątkowych ludziach. On – były milicjant i alkoholik. Ona – lekarka, którą kilka lat temu, gdy wygrała wytoczony jej proces karny za wypisywanie bezdomnym bezpłatnych recept. Połączyła ich miłość od pierwszego wejrzenia, która dała im nie tylko nadzieję na wielką zmianę, ale też gotowość, by tą miłością dzielić się z innymi. Boża Opatrzność zaprowadziła ich na krakowski Dworzec Główny, do kanałów i na klatki schodowe, gdzie żyli ci, którym świat nie dał drugiej szansy. Zaczęli od rozdawania bezdomnym kanapek i herbaty. Wiedzieli, że to niewiele. Całe swoje życie poświęcili pomocy najbiedniejszym, uważając, że trzeba dostrzegać w nich „ludzkie perły”, które mądra pomoc wydobywa na powierzchnię.