#PrayForParis. Nie pozwólmy, by ciemność przesłoniła światło

Redakcja

Francuzi pokazali wczoraj, że potrafią się zjednoczyć. Świat pokazał dzisiaj, że nie zostawi Francji samej.

„Widzieliśmy ludzkość w najgorszym, ale też najlepszym wydaniu” – napisał po wczorajszych zamachach w Paryżu jeden z użytkowników Twittera. Jemu, podobnie jak tysiącom innych mieszkańców stolicy Francji została zaoferowana bezinteresowna pomoc. Paryżanie zjednoczyli się w tych ciężkich chwilach. Przykład z nich wzięła Europa. 

#PorteOuverte – Otwarte Drzwi

Wciąż nieznana jest całkowita liczba ofiar paryskich zamachów. Media informują, że śmierć mogło ponieść od 120 do 160 osób, drugie tyle zostało rannych.  Nic tak tragicznego nie spotkało Francji od czasów drugiej wojny światowej. 

Wczorajsze wydarzenia pokazały, że w obliczu tragedii potrafimy się zjednoczyć. Kiedy w Paryżu ogłoszono stan wyjątkowy i wstrzymano ruch, mieszkańcy zorganizowali w internecie specjalną akcję, w ramach której oferowali nocleg tym, którzy tej nocy nie mogli wrócić do domu. Na twitterze powstał hashtag #PorteOuverte, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „otwarte drzwi”. Do tak oznaczonych wiadomości ludzie często dodawali swoje adresy, pod którymi potrzebujący mogli otrzymać schronienie.

https://twitter.com/Savate_/status/665303694368485377

Takich wiadomości było dużo, dużo więcej. Paryżanie zjednoczyli się i pokazali, że solidarność nie jest dziś pustym hasłem. Jest wartością, która potwierdza nasze człowieczeństwo. Niezwykle wymowny jest wpis  przebywającego wczoraj w Paryżu Darrena Burna.

„Widzieliśmy dziś ludzkość w najgorszym, ale też najlepszym wydaniu. Zaoferowano nam schronienie. Nie pozwólmy, by ciemność przesłoniła swiatło” – napisał Darren.

Google i Facebook również zareagowały na wczorajsze zamachy. Za pośrednictwem portalu Marka Zuckerberga można było potwierdzić swoje bezpieczeństwo, a Google w jednej ze swych aplikacji mobilnych udostępnił do końca weekendu bezpłatne połączenia międzynarodowe. Jak poinformowano, ma to na celu ułatwienie kontaktu z paryżanami ich rodzinom i znajomym mieszkającym za granicą. 

„Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku”

Z całego świata spływają do Paryża kondolencje. Mieszkańcy poszczególnych państw składają znicze pod francuskimi ambasadami, a władze deklarują gotowość do pomocy.

„W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom, oraz bliskim ofiar ataków terrorystycznych w Paryżu. Łączymy się w modlitwie ze wszystkimi, których dotknął ten bezprzykładny akt barbarzyństwa. Zapewniam Pana, Panie Prezydencie, iż w tych ciężkich chwilach może Pan liczyć na wszelką pomoc ze strony polskich władz i całego polskiego Narodu. Jesteśmy sojusznikami Francji i stajemy dziś u Waszego boku” – napisał w liście kondolencyjnym prezydent Andrzej Duda. 

Wyrazy wsparcia wyraził również prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama. – To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy. Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem – powiedział podczas specjalnego wystąpienia. 

Kondolencje i deklaracje o gotowości do pomocy złożyli również papież Franciszek, prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, prezydent Włoch Sergio Mattarella, szef Rady Europejskiej Donald Tusk , kanclerz Niemiec Angela Merkel i wielu innych światowych przywódców.

Paryż nie został sam

Ludzie w wielu zakątkach świata wyszli dziś na ulice, by oddać hołd ofiarom wczorajszych zamachów. Tłumnie składają kwiaty pod ambasadami Francji i jednoczą się w żałobie z rodzinami zmarłych.

Zebranie solidarności w Sydney, fot. AFP
Zebranie solidarności w Sydney, fot. AFP
Białorusini przed ambasadą Francji w Mińsku, fot. AFP
Białorusini przed ambasadą Francji w Mińsku, fot. AFP
Rosjanie składają kwiaty w Moskwie
Kwiaty składają kwiaty w Moskwie, fot. AFP

W geście solidarności z Francuzami wiele charakterystycznych budynków zostało w nocy podświetlonych na niebiesko-biało-czerwono.

Opera w Sydney dziś w nocy, fot. AFP
Opera w Sydney dziś w nocy, fot. AFP
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Tauron Arena w Krakowie
Tauron Arena w Krakowie

Francuzi pokazali wczoraj, że potrafią się zjednoczyć. Świat pokazał dzisiaj, że nie zostawi Francji samej. - Nie pozwólmy, by ciemność przesłoniła światło – napisał Darren Burn. Jego apel został wysłuchany. Z ostatnich wydarzeń możemy z pewnością wyciągnąć jedną lekcję. Lekcję solidarności.