Skwer na Woli nazwany na cześć śp. prof. Władysława Bartoszewskiego

Stołeczni radni postanowili nazwać imieniem śp. prof. Władysława Bartoszewskiego skwer na warszawskiej Woli. Za podjęciem uchwały głosowało 37 radnych, 13 wstrzymało się od głosu, ośmiu nie zagłosowało. Nikt nie był przeciwko.

Wniosek o nazwanie skweru im. Bartoszewskiego został złożony z inicjatywy działacza Nowoczesnej Mariusza Malinowskiego, a podpisało się pod nim 3 tys. mieszkańców stolicy. Skwer znajduje się na tyłach sądu okręgowego, między ulicą Ogrodową i Elektoralną oraz między ul. Białą i aleją Jana Pawła II. W tym obszarze znajdowała się granica utworzonego podczas II wojny światowej żydowskiego getta.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że uroczystość odsłonięcia skweru odbędzie się niezwłocznie.

 – Każdy z tu obecnych ma pewnie własnego bohatera politycznego, własne sympatie polityczne. I w tym zakresie możemy się różnić. Mimo tych różnic musimy być jednak zgodni, że życiorys Władysława Bartoszewskiego ma dla Polski wartość oszlifowanego diamentu. Pan profesor należy bowiem do tej grupy Polaków, których historyczny dorobek jest dla nas prawdziwym powodem do dumy – mówiła poczas sesji prezydent. 

Polecamy: Reportaż multimedialny  o Władysławie Bartoszewskim „Pamiętasz, tato…”