Spotkanie nad jeziorem Ontario

W Konsulacie Generalnym Polski malowniczo położonym nad samym brzegiem ogromnego jeziora Ontario 21 kwietnia, w przededniu wielkiego żydowskiego święta Paschy autorzy książki o Edelmanie spotkali się z tłumem mieszkańców Toronto i okolic.

W wypełnionej po brzegi sali (dostawiać trzeba było krzesła) film o Edelmanie wyciskał łzy, a opowieść Beresia i Burnetki o swoich prywatnych spotkaniach z tym wielkim obywatelem Polski była pretekstem do trwających do późnej nocy rozmów i sporów o najnowszą historię Polski.

Tak udana impreza była możliwa dzięki gościnie konsula generalnego Grzegorza Morawskiego i konsula Andrzeja Szydło, a także ogromnej pracy i przygotowaniom autorstwa Petera Jassema, prezesa Polish-Jewish Heritage Foundation, profesora Piotra Wróbla, szefa wydziału historycznego Uniwersytetu w Toronto oraz tygodnikowi „Gazeta” wydawanemu przez Małgorzatą Bonikowską. I oczywiście wszystkim tym osobom autorzy książki bardzo serdecznie dziękują!

W Konsulacie Generalnym w Toronto: autorzy z Konsulem Generalnym Grzegorzem Morawskim.

Emocji było wiele, ale chyba najwięcej przy wypowiedzi starego działacza żydowskiego Bundu, który żachnął się mówiąc, że to nieprawda, jak twierdzą autorzy książki, że wielu Żydów miało problemy z Markiem Edelmanem. – Marek Edelman był przez nas kochany i podziwiany! – zadeklarował gromko ten starszy człowiek.

Z kolei prezes Jassem kładł akcent na rolę Edelmana dla współczesnego ruchu obrony praw człowieka i cieszył się z faktu, że można było zobaczyć w filmie, jak niezwykłą postacią był Marek Edelman.

Wszyscy wychodzący ze spotkania podkreślali wagę tego wieczoru, a Vivek Joseph, przedstawiciel KGHM w Toronto (jako że jest to firma, która prowadzi wielkie inwestycje na kontynencie amerykańskim, w tym w Kanadzie) składał autorom szczególne gratulacje z okazji kanadyjskiej premiery i obiecywał wsparcie firmy w dalszej promocji projektu.

Przeczytaj też:

 

 

***

“Marek Edelman. Being on the Right Side” autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko to pierwsza angielska biografia tego bohatera powstania w Getcie warszawskim, uznanego lekarza i obrońcy praw człowieka. Tak naprawdę ta książka powstawała przez blisko trzydzieści lat, od chwili kiedy autorzy po raz pierwszy spotkali Edelmana. Było to jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdy po wprowadzeniu przez komunistów stanu wojennego w Polsce, opozycyjny ruch „Solidarność” został zepchnięty do podziemia.

Wtedy Bereś i Burnetko zrobili z nim pierwszy wywiad do wydawanego przez siebie nielegalnie pisma opozycji demokratycznej. I od tego czasu spotkania z Edelmanem stały się częścią ich życia. Książka powstawała długo, bo ani Edelman nie był łatwy w kontaktach, ani nie był proste moralne wybory w czasach komunistycznej dyktatury, a przede wszystkim – najtrudniejsza do opisania była Zagłada.  W dodatku przez cały czas pojawiały się nowe relacje i nieznane wcześniej dokumenty z przeszłości. W efekcie autorzy poświęcili postaci Marka Edelmana aż trzy książki („Marek Edelman. Życie. Po prostu”, „Marek Edelman. Życie. Do końca” oraz „Marek Edelman: Bóg śpi”), z których każda stała się bestsellerem i miała wydania zagraniczne (w Izraelu, Niemczech i Rosji). To na bazie tych książek opiera się angielskojęzyczne wydanie biografii Edelmana.

Print

O autorach 

Witold Bereś, producent filmowy i pisarz oraz Krzysztof Burnetko, dziennikarz, wspólnie są autorami wielu książek z gatunku literatury faktu, które zdobyły sporą popularność w Polsce. Wśród nich są m.in. wywiad-rzeka z księdzem Stanisławem Musiałem walczącym z antysemityzmem (“Duchowny niepokorny”), rozmowy z Ryszardem Kapuścińskim („Kapuściński: Nie ogarniam świata”), biografia bojownika żydowskiego ruchu oporu (Kazik Ratajzer: bohater z cienia), polityczna biografia sławnego reżysera filmowego Andrzeja Wajdy („Andrzej Wajda. Podejrzany”), esej „Nasza historia. Opowieść o wolnej Polsce” oraz kilka książek o Marku Edelmanie.

Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował ich Krzyżami Kawalerskimi Orderu Polonia Restituta, jednego z najwyższych polskich odznaczeń, za „budowanie wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polakami i Żydami”. Zostali również odznaczeni Honorową Odznaką  krakowskiego Centrum Kultury Żydowskiej – Fundacja Judaica.

Ich książki o Edelmanie ukazały się również po niemiecku, rosyjsku i hebrajsku. Należą do współzałożycieli Fundacji „Świat ma Sens”, promującej optymizm i pozytywne myślenie. Witold Bereś jest także producentem filmowym, współautorem filmów pokazywanych z sukcesami na festiwalach na całych świecie. Wybrane filmy fabularne: to „Anioł w Krakowie”, „Zakochany Anioł”, „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”, „Wszystkie kobiety Mateusza”. Wybrane filmy dokumentalne: „Goralenvolk – historia zdrady”, „Iran. Córki islamu”, „Dowódca Edelman”, „Tischner – życie w opowieściach”, „Bartoszewski. Droga”.

Złoty mecenas książki
Złoty mecenas książki
Wsparcie projektu
Wsparcie projektu