Świat nierozwinięty cały czas będzie na nas napierać

TAKA POLSKA MA SENS

Ryszard Kapuściński: Widzimy wysiłki zmierzające do zachowania za wszelką cenę spokoju, który jest tą siłą napędową zachodniego społeczeństwa i zachodniego sposobu myślenia. Więc odsuwają jak najdalej od siebie myśl, że już wszystko się zmieniło.

Tymczasem świat nierozwinięty cały czas będzie na nas napierać, bo różnica są zbyt duże. Oczywiście napiera korzystając z jedynej broni, którą dziś ma czyli broni masowej emigracji. I to wszystko – tam nie ma żadnych koncepcji, jest tylko próba indywidualnego skorzystania z okazji. (…) Zachód chce przeciągać okres spokojnej konsumpcji, a świat nierozwinięty próbuje wyrwać się przez migracje. Już wkrótce będzie to wielki problem, bo trzeba pamiętać o szalonych różnicach demograficznych: zachodnie społeczeństwa się starzeją, natomiast czynnik imigracyjny, choć hamowany, to rozwija.

Pamiętam miasta Europy sprzed lat – kiedy dzisiaj je odwiedzam, to są to całkiem inne miasta, dużo starsze i o wiele bardziej rasowo urozmaicone. – w książce Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Kapuściński: nie ogarniam świata”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – pisarz, reportażysta, eseista, poeta i fotograf, zwany „cesarzem reportażu”, najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczony polski autor, laureat kilkudziesięciu najpoważniejszych światowych nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Księcia Asturii, Elsy Morante, Goethego. Autor bestsellerów tłumaczonych na niemal wszystkie języki świata, takich jak „Cesarz”, „Szachinszach”, „Heban”, „Podróże z Herodotem”.

[w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens”/Partner Fundacja PZU]

logo-pzu