Tajemnice artystycznych pracowni

Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier.

Galeria Teatru Korez, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Związek Polskich Artystów Fotografików zapraszają na wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca Tajemnice pracowni. Twórca i jego dzieło. Wernisaż wystawy odbędzie się 02 kwietnia 2016 r o godz 20.00. Wystawę można oglądać do 2 maja 2016 od poniedziałku do piątku  w godz. od 10.00  do 17.00, a w weekendy po spektaklach.

 

Praca, którą realizuję od 2008 roku inspirowana jest projektem albumu pod tytułem „Wśród śląskich plastyków”, realizowanym w latach 60-tych XX wieku przez Annę Chojnacką, rozmowami z Andrzejem Koniakowskim oraz własnymi przemyśleniami – mówi Arkadiusz Ławrywianiec. Na wystawie zaprezentowane będą sylwetki artystów plastyków z województwa śląskiego. Oprócz zdjęć samych artystów, na wystawie podziwiać będzie można również udostępnione przez nich prace. Jednak ich artystyczna twórczość przede wszystkim zostanie pokazana przez pryzmat spotkań w pracowniach.

Witold Pałka w swojej pracowni; fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Witold Pałka w swojej pracowni; fot. Arkadiusz Ławrywianiec

Jak opisuje sam fotograf - Pracownia artysty to miejsce szczególne, nigdzie indziej dzieło nie jest bowiem tak mocno związane ze swoim twórcą, jak właśnie w atelier. Praca plastyczna, eksponowana na wystawie lub w galerii, zostaje jakby wypreparowana z naturalnego otoczenia. Zyskuje wprawdzie byt autonomiczny, traci jednak związek z autorem i miejscem jego pracy. Ekspozycja  ma mieć charakter dokumentu, który pozwoli stworzyć portret środowiska plastyków śląskich, w zupełnie innym, niż „oficjalny” wymiarze.

 

O wystawie pisze Henryka Wach-Malicka, dziennikarka: 
Pracownia artysty to… wciąż brzmi tajemniczo. Przede wszystkim dla laików, ale i dla samych twórców, dla których to nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń intymnego kontaktu z własnymi przemyśleniami i samotnego poszukiwania inspiracji. [...]
Żeby oddać charakter tak bardzo nietypowych miejsc, a przede wszystkim pokazać ich gospodarzy, rzadko wystarczała jedna wizyta. Przy okazji owych specyficznych sesji zdjęciowych toczyły się przecież także długie, czasem wręcz burzliwe, dyskusje. O sztuce w ogóle, o kondycji sztuki współczesnej, a w końcu – o życiu jako takim, bo robiło się kameralnie i obydwie strony, fotografa i fotografowanego, zaczynała łączyć nić zaufania i wzajemnej życzliwości. Czasem trzeba było nawet zmienić koncepcję kolejnej serii, gdy okazywało się, że artysta uchylił rąbka jakiejś twórczej tajemnicy i warto było ten rąbek podnieść nieco wyżej. [...]
Zdjęcia pokazują plastyków tylko we wnętrzach, bo takie było założenie, warto więc może dodać, że pracownie znajdują się w zaskakująco różnych miejscach. W blokach na typowych PRL-owskich osiedlach, w starych pofabrycznych przestrzeniach, na wydzielonych piętrach domów jednorodzinnych, a nawet w garażu czy domowej kuchni. Gdzie by się jednak nie znajdowały, zaskakują klimatem i wyczuwalną indywidualnością swoich gospodarzy. [...] Większość artystów tworzy w kilku różnych miejscach, jednak niemal zawsze jedno z nich jest ich portem docelowym. I to jest ta Prawdziwa Pracownia, czyli miejsce, gdzie nie tylko potrafią się skupić, ale wręcz wypreparować z rzeczywistości i tworzyć własne światy…

zaproszenie

Arkadiusz Ławrywianiec (ur. 19.01.1967 w Opolu). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Fotografią zajmuje od 1986 roku, kiedy to wykonał własnoręcznie pierwszą odbitkę. W latach 1994-2015 pracował w Dzienniku Zachodnim  jako fotoreporter. Od 2009 uczy w Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach. Od 2010 jest członkiem ZPAF.  Autor i współautor wystaw w Katowicach, Krakowie, Tychach, Cieszynie, Kłodzku, Warszawie, Sosnowcu, Saint-Etienne, Kolonii, Skopje, Montpellier. W latach 2011 i 2013 był stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. W  2011 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Jest współautorem reaktywowanego konkursu Śląska Fotografia Prasowa organizowanego prze Bibliotekę Śląską, w którym to konkursie w 2006 roku był jurorem. W 2015 był jurorem w konkursie I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. FOTOSPRINT 2015. Zajmuje się reportażem i dokumentem fotograficznym. Jego portfolio można zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej.