Te zdjęcia mają SENS! Najważniejsze fotografie 2016 roku

Koniec roku 2016 to czas podsumowań. My postanowiliśmy przypomnieć Wam najważniejsze zdjęcia tego roku. Jakie wydarzenia wybraliśmy do naszego podsumowania? Zobaczcie sami!

 

Światowe Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży w Polsce zdecydowanie miały SENS. Ulice Krakowa przez kilka dni przypominały Rio w czasie karnawału. Nie brakowało tańca, śpiewu i mnóstwa pozytywnej energii. Symbolem ŚDM stało się jednak jedno wyjątkowe zdjęcie. Samotna modlitwa papieża Franciszka w byłym obozie zagłady Auschwitz.

Czarny Protest

Polskie kobiety pokazały, że potrafią się zjednoczyć. Ulicami największych miast przeszły tzw. „czarne protesty”. Kobiety protestowały przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Łącznie na ulice wyszło 98 tysięcy protestujących.

Szczyt NATO w Warszawie

Szczyt NATO odbył się w tym roku w Warszawie. Był to największy pod względem liczebności delegacji, uczestników i dziennikarzy szczyt Sojuszu. Został okrzyknięty sygnałem odrodzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska w ćwierćfinale Euro

Polacy zagrali w ćwierćfinale Mistrzostw Europy. Polska po dramatycznym meczu pokonała Szwajcarię po rzutach karnych 5:4 i awansowała do najlepszej ósemki turnieju. Fantastyczną grą reprezentacja pozyskała wyjątkowego fana, a jest nim sam Russel Crowe.

Wielki krok w poszukiwaniach lekarstwa na raka

Naukowcy z UW opracowali metodę, jak zwiększyć trwałość i produktywność mRNA, czyli maleńkich cząsteczek, które mogą doprowadzić do przełomu w opracowaniu szczepionek na raka. Licencję kupiły już dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne w sumie za 610 mln dol. To największa komercjalizacja badań w historii polskiej nauki.

Polacy odkryli największa jaskinię na świecie

Zespół nurków z Polski i Czech odkrył najgłębszą podwodną jaskinię na świecie. Wypełniona wodą jaskinia ma 404 metry głębokości i znajduje się na terenie Hranickiej Propasti w Czechach. Polski nurek Krzysztof Starnawski, który przewodniczył ekspedycji został nominowany do prestiżowej nagrody Adventure of the Year.

Rekord świata Anity Włodarczyk

Reprezentantka Polski w rzucie młotem, Anita Włodarczyk, poprawiła swój rekord świata, osiągając podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej wynik 82,98 m. Poprzedni rekord świata został ustanowiony w trakcie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, kiedy to Polka zdobyła złoty medal.

Baza kosmiczna pod Tarnowem

W Rzepienniku Strzyżewskim pod Tarnowem powstała pierwsza w Europie baza kosmiczna. Cel: symulacje misji księżycowych i marsjańskich, a także spotkania popularyzujące wiedzę o kosmosie. Astronauci analogowi są  oddaleni od stacji kontroli o dwa tysiące kilometrów. Naukowcy z M.A.R.S zebrali na projekt 60 tys. zł dzięki internautom.

Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera

Celem wyprawy Andrzeja Bargiela było zdobycie wyróżnienia Śnieżnej Pantery. To odznaka alpinistyczna przyznawana za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. Andrzej pobił rekord z 1999 roku ustanowiony przez Denisa Urubko i Andrieja Mołotowa, którzy weszli na pięć szczytów siedmiotysięcznych byłego ZSRR w 42 dni. Andrzejowi ta sztuka udała się w 30 dni!

Przełomowa operacja w Krakowie

Niezwykle trudną operację wszczepienia zastawki u 5-letniej dziewczynki przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Była to pierwsza na świecie operacja u tak małego dziecka, która zakończyła się sukcesem. Gratulujemy!

A co wydarzyło się w Waszym życiu w mijającym roku? Pochwalcie się swoimi zdjęciami, które mają sens!