Ważne: mentalność otwarta czy ksenofobiczna

TAKA POLSKA MA SENS

Ryszard Kapuściński:

- Musimy znaleźć nowe sposoby systematyki świata. Czym się różnią poszczególne społeczeństwa czy partie? Można wprowadzić podział, który zaproponował kiedyś Popper: społeczeństwo otwarte i zamknięte.

To samo może dotyczyć mentalności ludzkiej. Bo trudno powiedzieć co jest lewicowe, a co prawicowe, ale można określić, czy to jest mentalność otwarta czy zamknięta, ksenofobiczna, czy gotowa przyjąć inne wartości, uznać prawa obcego czy „innego” - w książce Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Kapuściński: nie ogarniam świata”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ryszard Kapuściński (ur. 4 marca 1932 w Pińsku, zm. 23 stycznia 2007 w Warszawie) – pisarz, reportażysta, eseista, poeta i fotograf, zwany „cesarzem reportażu”, najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczony polski autor, laureat kilkudziesięciu najpoważniejszych światowych nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Księcia Asturii, Elsy Morante, Goethego. Autor bestsellerów tłumaczonych na niemal wszystkie języki świata, takich jak „Cesarz”, „Szachinszach”, „Heban”, „Podróże z Herodotem”.

[w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens”/Partner Fundacja PZU]

logo-pzu