Wiedźma i wino

Monika Schwertner

Cykl "Wino jest kobietą" to seria artykułów o miłości do wina oraz o bogactwie kulturowym ukrytym w winiarstwie – zajęciu pozwalającym łączyć pracę, pasję i piękno.

 

Madaleine Albright powiedziała kiedyś: „W piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innych kobietom.”!

Rozmyślam nad tym zagadnieniem już chyba od kilku dobrych…lat… Tak, właśnie tak długo.

Kiedy patrzę na współczesny świat, mam wrażenie, że on nas potrzebuje. Tam, gdzie decyduje się o jego najważniejszych sprawach. A choć ogólnie w populacji świata stanowimy mniej więcej jej połowę, dziwnym zrządzeniem losu w miejscach, gdzie podejmuje się najważniejsze dla nas wszystkich decyzje, jest nas znikomy procent. Nas, kobiet.

 

IMG_0049-2Członkinie Stowarzyszenia Kobiety i Wino, od lewej: Monika Schwertner – autorka tekstu, Monika Bielka-Vescovi – Prezes Stowarzyszenia, Patrycja Krauze – prowadzi klub i drink-bar „Piwnica Pod Baranami”, Sylwia Gowin – fotograf, architekt

Mam przed oczami zapewne najsławniejszy fresk Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Bóg prawą ręką stwarza Adama, lewą obejmuje rudowłosą kobietę. To Sophia, czyli Mądrość. Bóg stwarza świat w oparciu o kobiecą mądrość…

W czasach pogańskich w naszym kraju tej kobiecej mądrości się nie kwestionuje. Wiedźma to ta, która wie. W przedchrześcijańskich słowiańskich społecznościach kobieta posiadająca wiedzę związana z ziołolecznictwem, medycyną, przyrodą to osoba szanowana przez społeczeństwo, do której przychodzi się po rady.Swoją mądrość wiedźma przekazuje następnym pokoleniom kobiet.Z czasem zwyczaj gromadzenia i przechowywania wiedzy przez wiedźmy w wybranych rodach niestety uległ zapomnieniu. A historia zniekształciła ich legendę i rolę, jaką faktycznie pełniły w społeczności.

I oto jestem 1000, a ściślej mówiąc 1050 lat później – ja, kobieta, Polka. Czy mój kraj wierzy, że moja mądrość jest mu potrzebna?

 

IMG_0044-2Monika Bielka-Vescovi, Sylwia Gowin, Patrycja Krauze

Szybko zdaję sobie sprawę, że z jakiejś przyczyny nie chcę sobie zadawać tego pytania. Ale nie lubię pozostawiać spraw swojemu biegowi, lubię czuć, że mam wpływ na otaczającą mnie rzeczywistość, więc od razu mój umysł przeformułowuje je w kwestię: czy ja sama wierzę, że moja mądrość jest komuś w moim kraju potrzebna?

I tak skonstruowane pytanie mnie wyzwala, czuję ulgę i rosnącą we mnie energię. Teraz jest dobrze, teraz już można coś z tym zrobić. Bo odpowiedź brzmi: TAK! WIERZĘ!

Moja mądrość jest potrzebna innym kobietom.

Nie wiem, czy świat rozwiązałby wszystkie swoje najboleśniejsze problemy, gdyby kobiety zajmowały więcej kluczowych stanowisk w polityce, na uczelniach i najwyższych szczeblach w strukturach wielkich korporacji. Wiem jedno, że jeśli w tej chwili w skali globalnej jest tam nas szacunkowo zaledwie 3%, to gdyby było nas dużo więcej, świat na pewno byłby bardziej …KOBIECY…

Więc…pomagajmy sobie… my, czyli te, które wiedzą, my-WIEDŹMY!

Żeby lepiej się żyło nam, naszym córkom, naszym synom, naszym mężczyznom w kraju nad Wisłą. I żebyśmy nie trafiły do tego specjalnego miejsca w piekle za niepomaganie sobie J.

Wiosenny ogródek Piwnicy Pod Baranami, przy stoliku wiedźmy ze Stowarzyszenia Kobiety i Wino. Na stoliku w kieliszku różowe bąbelki – czy zdarzyło Ci się pić szampana na śniadanie? No, ok, nie na śniadanie, ale do śniadania… Nie? To najwyższy czas, byś to zrobiła, nawet gdyby miałby to być ten jeden jedyny raz w Twoim życiu!

Nasze różowe bąbelki to Cremant De LoireRose z DomaineLeduc- Frouin – wino musujące różowe na bazie szczepu Cabernet Franc, wykonane tradycyjną metodą szampańską,co oznacza, że dwutlenek węgla (a stąd bąbelki)wytworzony został w nim na skutek naturalnego i pracochłonnego procesu dojrzewania wina w butelkach.

W nosie czuć w nim ożywcze zapachy czerwonych owoców i wyraźnie kwiatowe aromaty, w ustach zrównoważone i toniczne smaki, jest zarazem soczyste, kremiste i świeże!

 

IMG_0021-2„Winny” bohater artykułu, czyli…Cremant De Loire Rose

Rozmawiamy o życiu, o planach, o biznesie i o winie oczywiście. Zawodowo zajmujemy się różnymi rzeczami, więc to właśnie ono nas łączy. Jest energia, jest siła, jest zakręcenie i pozytywny stosunek do życia, bo tylko taki MA SENS. Winiarstwo uczy pokory, cierpliwości, akceptacji tego, nad czym nie mamy kontroli i czego zmienić nie możemy, i zachwytu nad pięknem i smakiem, które rodzą się z miłości i pasji.

Potrząsam kieliszkiem, kosztuję … Piękna różana barwa… Zapach dojrzałej wiśni, poziomki…Bąbelki łagodnie łaskoczą podniebienie…

Kobiety wina… jest ich w Polsce coraz więcej, to chyba nie przypadek, że w tej rodzącej się dopiero w naszym kraju, czy też odradzającej po wiekach, dziedzinie biznesu tak wiele jest kobiet. Wszystkie zakręcone, z pasją, bo winiarstwo opiera się na miłości i mądrości. A wino jest…kobietą!

Cokolwiek się dzieje wokół nas, po prostu robimy swoje. My, kobiety, które wiedzą, my-wiedźmy!

Przeczytaj pozostałe części cyklu „Wino jest kobietą”:

  • Odcinek pierwszy: „O co chodzi z tym winem?”. Czytaj!
  • Odcinek drugi: „Smakuj wino, smakuj życie!”. Czytaj!

Monika Schwertner – jest ekspertem we wspieraniu menedżerów w rozwoju ich kompetencji przywódczych oraz przedsiębiorców w rozwijaniu ich biznesów, pracuje też z osobami prywatnymi, pomagając im w osiąganiu równowagi między życiem osobistym i zawodowym oraz w samorealizacji poprzez pokonywanie wewnętrznych barier i mechanizmów samo-sabotażu.

@chcesz porozmawiać z autorką? napisz! www.monikaschwertner.pl