Woody Allen jest jak Koziołek Matołek

Anita Bugajska

Koziołka Matołka trzeba zagrać, powinien być motywem przewodnim filmu. Woody Allen mógłby odkrywać Pacanów czy Polskę jako dziecko lub właśnie jako Koziołek!

Jako pierwsi dowiedzieliśmy się, że Woody Allen zamierza swój następny film nakręcić w Polsce… Rozmowy z przedstawicielami jednego z miast już trwają, ale chcemy pokazać nowojorskiemu reżyserowi, że warto zwrócić uwagę na różne miejsca i historie z nimi związane. Zaczęliśmy od hasła „Chcemy Woody’ego w Polsce” i otrzymaliśmy mnóstwo wiadomości – od ludzi świata kultury i mediów, od prezydentów miast czy lokalnych dziennikarzy – którzy dołączyli do akcji #woody4poland. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Katowice… Czekamy również na Wasze propozycje – można je wysyłać na adres info@polskamasens.pl

Dołącz do nas i napisz, w którym polskim mieście Woody powinien nakręcić swój film!

Opublikowany przez Polska Ma Sens na 21 marca 2016

Po wielu zgłoszeniach, mamy chyba jednak swojego faworyta. Jeszcze nie tak dawno na naszym portalu publikowaliśmy listy czytelników, którzy opisywali swoje autorytety (o Taka Polska ma Sens tutaj). Jeden był dla nas szczególnie wzruszający – Kasia ze szkoły podstawowej napisała o… Koziołku Matołku. [przeczytaj]

Dzięki niej zaczęliśmy znów myśleć nieszablonowo i stwierdziliśmy, że trzeba zaprosić Woody’ego Allena właśnie do Pacanowa. Przecież każdy z nas słyszał w dzieciństwie o Pacanowie, choć pewnie niewielu nawet w dorosłym życiu miało okazję odwiedzić miasteczko Koziołka Matołka. Nie sądzimy, żeby Allen miał zrobić film animowany, ale może sam chciałby oprowadzić po Polsce jako Koziołek Matołek? Czerwone spodenki na szelkach mogłyby nawet wpisać się w styl reżysera.

allenimagination

Z takimi pomysłami zwróciliśmy się do specjalistki – Karoliny Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, trochę niepewni jak może zareagować.

pacanow7

„Idea takiej współpracy jest baśniowa!” – z entuzjazmem odpowiedziała od razu pani dyrektor .

„Sam Woody Allen jest jak Koziołek Matołek. Kiedy coś zaczyna, wpada na jakiś pomysł, na początku czujemy, że może to zbyt naiwne, niezbyt mądre… Ale kiedy już kończy, to nam jest głupio!

Woody Allen mógłby zrobić swój film w Pacanowie, ale czy się na to porwie? Czy będzie na tyle odważny? Allen w Pacanowie odkryłby w sobie dziecko, mógłby przeżyć prawdziwą radość. Gdy bajka mieszka w naszej głowie, to całe życie jesteśmy w drodze do Pacanowa…

Koziołka Matołka trzeba zagrać, powinien być motywem przewodnim filmu. Woody Allen mógłby odkrywać Pacanów czy Polskę jako dziecko lub właśnie jako Koziołek! Reżyser mówił, że życie jest za krótkie, żeby tracić je na dyskusje o życiu – lepiej je przeżyć. Zresztą, widzę dużo podobieństw między reżyserem a samym Koziołkiem.

Nam na pewno entuzjazmu nie zabraknie – w końcu to Pacanów. Tutaj sprawdza się powiedzenie, że jeśli potrafisz coś wymarzyć, to potrafisz to osiągnąć. Samo Centrum Bajki jest tu fenomenem.”

motto Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie
motto Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie

W Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie wiele się dzieje, jest ono coraz częściej odwiedzane przez turystów. W 2005 roku na pomysł przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek wpadł Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002 – 2005. Również z jego inicjatywy zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanowa po całym świecie szukał baśniowy Koziołek Matołek, dlatego dzisiaj to w Pacanowie  działa tak duży ośrodek kultury dla dzieci. W nowej siedzibie Centrum Bajki znajduje się nawet słynna kuźnia ze „120 Przygód Koziołka Matołka”.

 

pacanow6

pacanow3

Na początku kwietnia dyrektor Europejskiego Centrum Bajki została zaproszona do TVP Kielce, żeby opowiedzieć o #woody4poland i o tym, dlaczego Pacanów jest odpowiednim wyborem dla Woody’ego Allena. Dziennikarka zapytała ją, czy nie powinniśmy się obawiać takiego filmu, na pewno pełnego złośliwości i sarkastycznego poczucia humoru. Pani Karolina Kępczyk odpowiedziała: „Trzeba zaczepić, bo jak inaczej byłoby ciekawie?”. Zgadzamy się z tym i cieszymy, że po naszej zaczepce – zaprośmy Woody’ego Allena do Polski, niech zrobi o nas film – dostajemy tak pozytywny odzew.

Cały wywiad do zobaczenia tutaj. Od 16 minuty o akcji #woody4poland! Zapraszamy do obejrzenia i kibicowania Koziołkowi Matołkowi. Woody Allen na pewno od nas o nim usłyszy.

Zresztą, już raz Koziołek Matołek został gwiazdorem filmowym. Dla przypomnienia:

Przeczytaj więcej o #woody4poland: