WOŚP przebadał pięć milionów noworodków

wosp cieszyn

W Cieszynie przebadane zostało 5-cio milionowe dziecko w Programie Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. Program ten od 2002 roku prowadzi Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako jeden z pięciu ogólnopolskich programów medycznych.

Dzięki programowi realizowanemu przez Orkiestrę każdego dnia w Polsce badaniom słuchu poddawanych jest ponad 1000 noworodków.

- To jest program, który pozwala wykryć wady słuchu w bardzo wczesnym okresie życia. Trzeba pamiętać, że w przypadku niedosłuchu wrodzonego, istnieje walka z czasem – im szybciej zdiagnozujemy, tym szybciej mamy szansę pomóc tym dzieciom, żeby wróciły do świata dźwięków, zaczęły się uczyć mowy i rozumienia mowy – mówi prof. Witold Szyfter, koordynator medyczny Programu.

Wszystko to jest możliwe dzięki sprzętowi zakupionemu i na bieżąco wymienianemu przez Fundację WOŚP. Każde dziecko urodzone w publicznym szpitalu na tzw. pierwszym stopniu referencyjności już w drugiej dobie życia ma przeprowadzane badanie słuchu. Trwa ono zaledwie 30 sekund. Urządzenie jest małe, a samo badanie nieinwazyjne. W przypadku wykrycia jakiejś nieprawidłowości mały pacjent kierowany jest na drugi stopień referencyjności w celu przeprowadzenia specjalistycznej diagnostyki.

Program , który powstał 14 lat temu, diametralnie zmienił funkcjonujący wówczas układ w polskich szpitalach. Wcześniej badaniom poddawane były dzieci tylko z grupy ryzyka, takie w rodzinach których występowały wady słuchu. Jesienią 2000 roku eksperci Orkiestry doszli do wniosku, że po ośmiu latach wyposażania oddziałów neonatologicznych w nowoczesny sprzęt medyczny do ratowania życia noworodków czas podjąć nowe wyzwanie – działania ukierunkowane na poprawę jakości życia najmłodszych pacjentów. Współpracujący od lat z Fundacją prof. dr hab.med. Jerzy Szczapa, Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego stwierdził, że najpilniejszym zadaniem do zrealizowania jest stworzenie możliwości wczesnego wykrywania wad słuchu i wzroku u noworodków poprzez badania przesiewowe prowadzone w oddziałach noworodkowych. IX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2001 roku, przebiegał więc pod hasłem ratowania wzroku i słuchu noworodków.

Według statystyk na 1000 urodzonych niemowlaków, troje ma problem ze słuchem, a troje na 10 000 ma głęboki niedosłuch. Wczesne wykrycie wady pozwala na to, by dzieci z niedosłuchem mogły normalnie rozwijać się i funkcjonować wśród swoich kolegów.

wosp cieszyn

„Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków” realizowany jest w ponad 400 oddziałach noworodkowych w kraju. Stał się wzorem dla krajów na całym świecie. W przypadku Polski, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupuje sprzęt do badań i serwery do ich archiwizowania, a NFZ płaci za badanie.

5-cio milionowy noworodek to Lenka pochodząca z Koniakowa, która na świat przyszła właśnie w cieszyńskim szpitalu. Słyszy i jest zdrowym i radosnym niemowlakiem.

- To jeden z naszych flagowych programów medycznych. Cieszę się, że jesteśmy pionierami na świecie, ale najpiękniejsze jest to, że program działa, że są jego efekty. Niesamowita jest jego skala – 5 milionów noworodków, a każdego dnia liczba ta się zwiększa. Dziś Lenka jest symbolem tego programu, ale każda wykryta wada to również jego sukces, bo dzięki temu można podjąć szybkie i dzięki zaawansowaniu medycznemu skuteczne leczenie – mówi Jerzy Owsiak.

Wielka Orkiestro, dziękujemy, że jesteście.

w ramach projektu „Życzliwa Polska ma Sens” – sfinansowano ze środków Fundacji PZU/Partner Fundacja PZU

logo-pzu