WOŚP z nowym rekordem

 

Ponad 85 000 osób wzięło udział w jednoczesnej próbie udzielania pierwszej pomocy. W akcję WOŚP zaangażowało się 868 instytucji z całej Polski. Całość została zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnesa. Fundacja ogłosiła też datę i temat 25. Finału. Po raz pierwszy telewizyjnym partnerem akcji została stacja TVN.

-To niesamowite doświadczenie widzieć jak wiele osób w różnych miejscach Polski udziela jednocześnie pierwszej pomocy. Jednak najpiękniejszą rzeczą jest świadomość edukacji, jeśli dzięki tej akcji uda się uratować choćby jedno ludzkie istnienie, będzie to największą nagrodą i szczęściem – mówi Jerzy Owsiak. -  Pamiętajcie: 30:2, czyli trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. To prosty wzór na ratowanie życia – dodaje.

wośp rekord


Aby pobić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej potrzeba potwierdzenia co najmniej 11 841 uczestników. Poprzedni rekord został ustanowiony w Niemczech, wzięło w nim udział 11 840 osób. Według wstępnych zgłoszeń w akcji wzięło udział 85 030 osób z 868 instytucji, wykorzystując 4 766 fantomów.

Jednoczesne prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej to coroczna, jednodniowa akcja. Przez cały rok Fundacja WOŚP realizuje Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Do tej pory Programem objętych zostało 27 701 nauczycieli z 12 216 szkół. Stanowi to 91% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. To ponad 2,5 miliona dzieci uczących się podstaw pierwszej pomocy.

25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 15 stycznia 2017 roku. Celem zbiórki będzie ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Po raz pierwszy w historii WOŚP partnerem i gospodarzem 25. Finału została Grupa TVN. W głównej stacji widzowie zobaczą kluczowe i przełomowe momenty, pełną relację pokażą kanał TTV oraz player.pl.

- 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten Okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także  tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie – mówi Jerzy Owsiak.

W ciągu 24 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 720 mln złotych.