Stała się symbolem jedności narodów

Redakcja

Jesteś córką obu krajów. Bóg wysłuchał Twoich modlitw

Głuchoniema dziewczyna po 15 latach poszukiwań odnalazła swoją rodzinę. 23-letnia dziś Hinduska, piętnaście lat temu przypadkiem  przekroczyła jedną z najlepiej strzeżonych granic świata między Indiami, a Pakistanem. Od tamtej pory trwały poszukiwania jej rodziny. Niezwykłą historię opisał brytyjski dziennik „The Independent”.

15 lat temu Geeta zaginęła. Okazało się, że przypadkiem przekroczyła granicę indyjsko-pakistańską. Dokładnie nie wiadomo jak, ale dziewczynce udało się ominąć zakopane pod ziemią miny. Po tym, jak znaleźli ją pakistańscy strażnicy, trafiła do domu dziecka w mieście Lahore, gdzie dano jej muzułmańskie imię Fatima. Przebywając w ośrodku, głuchoniema Geeta wciąż pokazywała na mapie południowe rejony stanu Jharkhand. Po pewnym czasie udało się jej przekazać opiekunom, że pochodzi z Indii.

Rozpoczęła się współpraca pomiędzy krajami, mająca na celu ustalenie miejsca, w którym przebywa rodzina Geety. Na podstawie licznych zdjęć, otrzymanych od indyjskiego rządu, dziewczynie udało się zidentyfikować  bliskich.

Geeta wraca do domu

Fundacja Edhi przeprowadziła dochodzenie, by ostatecznie potwierdzić, że jest to rodzina Getty. „Jeśli DNA nie będzie pasowało, władze Indii będą nadal kontynuowały poszukiwania członków jej rodziny” –  poinformowano.

Pewnego poranka, ubrana w tradycyjny czerwony strój i obwiniętą luźno chustą głową, Getta opuściła fundację charytatywną w towarzystwie kamer. Z uśmiechem na twarzy udała się na lotnisko w Karachi, skąd miała odlecieć do New Delhi, by spotkać się z rodziną.

fot. youtube.com
fot. youtube.com

- Córka wróciła do domu. Geeta przyjechała do New Delhi w towarzystwie pracowników fundacji Edhi – poinformował na Twitterze minister spraw zagranicznych Indii – Vikas Swarup.

„Jesteś córką obu krajów” 

Prezydent Indii, Kumar Mukherjee, nazwał Geetę symbolem jedności indyjsko-pakistańskiej jedności. – Jesteś córką obu krajów. Bóg wysłuchał Twoich modlitw – powiedział. 

Historia dziewczyny przykuła uwagę świata po tym, jak wydano film o bardzo zbliżonej historii do Getty. W filmie ” Bajarangi Bhaijaan” aktor Salman Khan gra hinduskiego mężczyznę, który znajduje niemą pakistańską dziewczynę. Zadaniem, które przed sobą postawił, to za wszelką cenę zwrócić dziewczynę jej rodzinie.

Scenarzyści nie wiedzieli o historii Geety, ale film doprowadził do ​​gwałtownego wzrostu zainteresowania jej osobą – podsumowuje „The Independent”.

*Artykuł powstał w ramach naszego cyklu pt. „Świat ma sens”. Prezentujemy w nim historie, które wydarzyły się poza naszymi granicami.