Zakopane made in USA

Przezabawne wspomnienia z peerelowskiego Zakopanego i jeszcze śmieszniejsze opowieści ze współczesnych Stanów Zjednoczonych. A wszystko autorstwa postaci barwnej, acz w Polsce mało znanej – Romualda „Aldka” Romana.

Witold Bereś

„Mamy w tej książce panoramę zakopiańskich typów lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych z rozmaitych środowisk, z którymi autor był związany. Pamięć z dziecięcych lat wywołuje ducha Kornela Makuszyńskiego, a z lat późniejszych tajemniczego doktora Grossa, zakopiańskie środowisko wspinaczkowe, ratownicze, przewodnickie i brydżowe. Autor był mocno związany z górami – po ukończeniu leśnictwa pracował w Tatrzańskim Parku Narodowym, był przewodnikiem tatrzańskim, nauczycielem, ratownikiem górskim, członkiem Klubu Wysokogórskiego. (…) Zakopiański dom wariatów czyta się znakomicie. To potoczysta, barwna proza z wyraźnym, autorskim charakterem pisma. To kolejne, cenne uzupełnienie zakopiańskich powojennych dziejów” – pisał Maciej Krupa w „Tygodnik Podhalańskim” w grudniu 2015 roku o „Zakopiańskim domu wariatów”.

Nowa książka, „Amerykański dom wariatów” jest kontynuacją zakopiańsko-wspinaczkowego szaleństwa – tyle, że w Ameryce.

Autor znowu pisze o ludziach i sprawach – raz na wesoło, to znów refleksyjnie – prowadząc  czytelników od pozornie nieważnych opowiadań o spacerach, zwierzętach, podróżach, po rozważania o filozofach i politykach. A wszystko w tonie gawędy i patrzenia się na samego siebie z dużym przymrużeniem oka.

A że autor jest zapalonym brydżystą, więc będzie i o tym jak Zakopiański Klub Wysokogórski równocześnie i z wielkim powodzeniem trenował mistrzów brydża i himalaizmu. I jak to się skończyło.

*

Autorem i wariackiego domu zakopiańskiego, jak i tego amerykańskiego jest Romuald „Aldek” Roman (rocznik 1949), wnuk lwowskiego aktora teatralnego Władysława Romana. Dawno temu ukończył Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w 1971, a potem trafił do USA w 1984 roku i tam wylądował na Temple University w Filadelfii.

Ten taternik, leśnik, nauczyciel, narciarz, menedżer, ekspert toksykologii przemysłowej, a do tego konsultant ONZ (współpracował przy projekcie oczyszczenia Wyspy Neville Island, która była wcześniej śmietniskiem przemysłowych zakładów Pittsburgha)

Obie książki wydaje Wydawnictwo Annapurna – a że tematyka wysokogórska jest popularna, więc wydawcy sukces wróżyć należy.

W Polsce, w październiku, autor z tej okazji kilkakrotnie spotka się z czytelnikami.

Spotkania z nim gorąco polecam, tym bardziej, że wiem o jego nowej książce, która wyjdzie w Polsce wiosną, a która jest tytułem absolutnie „czytanie od wieczora do rana”. Jej tytuł to „Zakopiańska dziura w czasie” – będzie się działo!

 

Program spotkań z czytelnikami

21 października 2017, godz. 17.00, willa “Roztoka” ul Tetmajera 26, Zakopane – spotkanie prowadzi Maciej Krupa

26 października 2017, godz. 17.00, Biblioteka Publiczna im. S. Żeromskiego, Łukaszówki 4, Zakopane

27 października 2017, godz. 17.00, Galeria BWA „Jatki”, ul. Kościuszki 4,  34-400 Nowy Targ – spotkanie prowadzi Beata Zalot

29 października 2017, godz. 11.00-13.00 – targi książki w Krakowie, podpisywanie książek i spotkanie z czytelnikami

19 października 2017, godz. 17.30, Stołeczny Klub Tatrzański, Senatorska 11 – rozmowy o brydżu i nie tylko