Zygmunt Bauman. Człowiek z nadzieją

Bo wolność przychodzi zawsze łącznie z ryzykiem i niepewnością. Nie można mieć wolności bez niepewności.

W wieku 91 lat zmarł Zygmunt Bauman. Jego działalność w latach powojennych związana ze współpracą ze służbami bezpieczeństwa do końca życia wzbudzała kontrowersje i krytykę. Jednak nie ulega dyskusji, że był on jednym z najwybitniejszych (w skali światowej) polskich socjologów. Przypominamy jego słowa, które dają do myślenia.

bauman

„Nie oglądaj się za siebie ani nie spozieraj w górę, zajrzyj do własnego wnętrza, tam gdzie mieszczą się wszystkie narzędzia potrzebne do polepszenia życia: twój spryt, twoja wola i twoja siła”

Płynna nowoczesność

„Miłości się nie znajduje; na miłość się nie trafia; miłość to nie jest „objet trouve”, to nie „ready-made”. Miłość jest czymś, co należy stwarzać i odtwarzać każdego dnia, o każdej porze na nowo i od podstaw; miłość jest czymś, co należy nieustannie wskrzeszać i potwierdzać, otaczać niesłabnącą troską i uwagą.”

Sztuka życia

„Boimy się, rzecz jasna, przyszłości. Jednak w inny sposób. Nie taki, gdy ma się pewność, że koniec czegoś – na przykład świata – nastąpi 21 grudnia, zgodnie z tym, co nam ponoć Majowie podpowiadają. Gdybyśmy naprawdę wierzyli, że świat się kończy, to zachowywalibyśmy się tak, jak to Giovanni Boccaccio opisał już kilka stuleci temu. A zatem, gdybyśmy tylko tę pewność mieli, cieszylibyśmy się tą ostatnią chwilą, zapomnieli o przyszłości, używali do woli życia. Krótko mówiąc: carpe diem.”

Tygodnik Powszechny

„Kiedy zwalczanie lęku staje się synonimem sensownego życia, my sami stajemy się zakładnikami lęku. Uzależniamy się od lęku. Potrzebujemy codziennej dawki lęku – i jak w przypadku każdego nałogu, godnego tego miana – potrzebujemy coraz większych dawek”.

Europa niedokończona przygoda

Uważam, że nie mają racji optymiści, którzy twierdzą, że żyjemy w najlepszym ze światów, ani też pesymiści, którzy podejrzewają, że optymiści mogą mieć rację… Przyłączam się do trzeciej kategorii naszych współczesnych – ludzi z nadzieją, którzy uważają, że świat można uczynić bardziej dla ludzi gościnnym, niż jest w tej chwili.

krytykapolityczna.pl

„Krzyczeć „wolność” jest przyjemnie, a jak ona przychodzi, to potem ludzie szukają ojca Rydzyka, żeby powiedział, kto tam konspiruje i przeszkadza. Fundamentalizm jest ubocznym produktem wolności. Bo wolność przychodzi zawsze łącznie z ryzykiem i niepewnością. Nie można mieć wolności bez niepewności.”

Gazeta Wyborcza