Zbudujmy własny pomnik pamięci!

Witold Bereś w Superstacji

Zróbmy odwrotnie! Należy zlikwidować pomniki brzydkie, fatalne, stawiane jako symbol sowieckiej nominacji, ale jednocześnie powinniśmy podkreślić naszą wdzięczność i pamięć o walczących z faszyzmem, bo byliśmy w kolejce do takiej samej eksterminacji, jak Żydzi.

Likwidacja pomników wdzięczności dla żołnierzy radzieckich to nie wszystko. Myślmy pozytywnie i zbudujmy własny pomnik pamięci, który będzie dowodem szacunku dla zwykłych Rosjan – apeluje Witold Bereś, redaktor naczelny Polska Ma Sens. O inicjatywie portalu mówił dziś na antenie Superstacji. – Zrzućmy się po złotówce i zbudujmy sobie szanse na przyszłość – zaznacza.

Jak przekonuje Witold Bereś, pomniki dla żołnierzy radzieckich, będące symbolem opresji, faktycznie powinny zostać zlikwidowane, ale w ich miejsce mógłby powstać inny, stanowiący dowód wspólnej historii Polski i Rosji. – Chodzi o szacunek do Rosjan, pamięć o zwykłych ludziach, którzy ginęli na naszych terenach. Niech Pan Ławrow wie, że pamiętamy o Rosjanach. Zrzućmy się po złotówce i zbudujmy swój pomnik pamięci – proponuje redaktor Polska Ma Sens. I zaznacza, że pomnik powinien uczcić pamięć także innych nacji, których przedstawiciele ginęli na polskiej ziemi.

Witold Bereś zauważa, że każdy z nas jest w pewien sposób związany z Rosją i nie należy wstydzić się wspólnej historii, która ciągnie się przez stulecia. – Jeden ma książkę Bułhakowa, a inny pół litra. Budujmy sobie szanse na przyszłość i zamiast cały czas usuwać, budujmy, zróbmy coś pozytywnego – argumentował, dodając, że lęk przed Rosją jest zrozumiały, ale nie oznacza, że powinniśmy chować i palić wszystkie rosyjskie akcenty.. – Zróbmy odwrotnie! Należy zlikwidować pomniki brzydkie, fatalne, stawiane jako symbol sowieckiej nominacji, ale jednocześnie powinniśmy podkreślić naszą wdzięczność i pamięć o walczących z faszyzmem, bo byliśmy w kolejce do takiej samej eksterminacji, jak Żydzi – zaznacza.

Nasz naczelny zaznaczył równocześnie, że mówi zdecydowanie „nie” obecnemu, bandyckiemu rządowi Władimira Putina; wyraził także niechęć do panującej w Rosji masowej propagandy. – Myślmy jednak o zwykłych ludziach. Wytłumaczę to anegdotą: gdy Polak potrzebuje pomocy, jeden Rosjanin natychmiast przyjdzie z pomocą. Jeśli zjawi się jeszcze drugi, to zaczną się kłócić, który bardziej pomoże. Jeśli spotkamy trzech Rosjan, to będą ze sobą rywalizować o nasze względy. Ale jeśli naprzeciw ciebie stanie milion Rosjan, to natychmiast uciekaj…

O naszej idei budowy pomnika pamięci dla tych, którzy ginęli na polskich ziemiach w walce z nazizmem – a równocześnie byli niewinni komunistycznej ideologii – będziemy informować na bieżąco na naszym portalu oraz Facebooku.

(Superstacja/Polska Ma Sens)

Więcej:

  • Opinia Witolda Beresia o trwającej „wojnie pomnikowej” między Polską a Rosją - tutaj
  • Alosza Awdiejew – znany muzyk pochodzenia rosyjskiego – popiera akcję – przeczytaj