„Źródło”: podróż przez chrześcijaństwo dla najmłodszych i nie tylko

"Wrażliwość dziecka na świat nadprzyrodzony jest zdumiewająca. Myślę, że dziecko najpierw odkrywa świat nadzmysłowy, a potem dopiero zaczyna poznawać świat zmysłowy - ten, który boli, wymaga trudu - często świat łez, choroby" - ks. prof. Józef Tischner

Rok 2016 jest i pozostanie w przyszłości szczególny dla chrześcijaństwa nad Wisłą. Minęło w nim 1050 lat od chwili przyjęcia przez Polaków Chrztu Świętego. W wakacje pielgrzymował do Polski na Światowe Dni Młodzieży papież Franciszek.

11 listopada, w Dniu Niepodległości, zostaje otwarta w Warszawie Świątynia Opatrzności Bożej. Ten kościół jest elementem kompleksu Centrum Opatrzności Bożej, instytucji kultury powołanej przez ks. kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolitę warszawskiego, w którym zawiera się również Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

W ten sposób dochodzi do realizacji Deklaracji Sejmu Czteroletniego, który 5 maja 1791 roku w podzięce za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, uchwalił powstanie takiej świątyni (zresztą jej dzisiejszy kształt oddaje ówczesne projekty).

Fundacja Świat ma Sens, korzystając z konkursu grantowego Narodowego Centrum Kultury w roku 2015, otrzymała do współrealizowania projekt „966-Źródło”, który jest aplikacją edykacyjno-kulturalną przeznaczoną głównie dla dzieci i młodzieży. Ilustracje stworzyła Małgorzata Miklaszewska, a scenariusz napisał redaktor naczelny Polska Ma Sens Witold Bereś.

zrodlo-2
Ilustracja: Małgorzata Miklaszewska

Dzięki aplikacji twoje dziecko – a może i nie tylko dziecko? – będzie mogło w przystępny sposób, wiek za wiekiem, od chrztu Polski w Roku Pańskim 966 po wiek XXI i Jana Pawła II, na przykładach z każdej epoki prześledzić rolę Kościoła i jego obecność w życiu Polaków i Europejczyków.

Ta aplikacja przedstawia ludzi świeckich i ludzi Kościoła, Polaków i obcokrajowców, kobiety i mężczyzn – a łączy ich jedno: wierząc w Chrystusa i pamiętając o Kościele, służą zwykłym ludziom i Ojczyźnie.

Premiera:  dzień uroczystego otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej, 11 listopada 2016

Aplikację dedykujemy księdzu profesorowi Tischnerowi, przyjacielowi Jana Pawła II, nauczycielowi ks. kardynała Nycza i naszemu przewodnikowi.