Zwiedzamy królewskie rezydencje za darmo

Trwa akcja „Darmowy listopad”, realizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzicwa Narodowego jako część programu „Kultura dostępna”. Dzięki niej w tym miesiącu można zwiedzać cztery królewskie rezydencje za darmo.

 

Swoje drzwi otwierają: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, stołeczne Muzeum Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu.

 

Jak mówi minister kultury, prof. Małgorzata Omilanowska, listopad jest miesiącem szczególnej refleksji nad historią ze względu na obchody Narodowego Święta Niepodległości. Dla zwiedzających przygotowano dodatkowo wiele atrakcji, które mają zachęcić wszystkich – a szczególnie młodzież i seniorów – do uczestnictwa w kulturze.

 

 

 

W Łazienkach Królewskich bezpłatnie udostępnione będą Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki. W listopadowe soboty w godz. 19.00-23.00 odbywać się będzie „Nocne zwiedzanie” Pałacu na Wyspie. Tam też, w niedziele o godz. 12, można będzie za darmo posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”. W ramach „Darmowego listopada” Łazienki Królewskie przygotowały także 200 lekcji muzealnych.

(Gnesener1900, Licencja CC BY-SA 3.0)
(autor: Gnesener1900, Licencja CC BY-SA 3.0)

 

 

Zamek Królewski w Warszawie oferuje bezpłatny wstęp na ekspozycje stałe. Są to: Trasa Zamek, Galeria Lanckorońskich, multimedialna wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku” oraz Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. W pałacu Pod Blachą zwiedzić będzie można Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego, nową odsłonę wystawy kobierców wschodnich „W stronę Mekki” oraz wystawę „Kawalerowie, dama i Turek. Majolika z Montelupo ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian”. Zamek proponuje też pozostałe ekspozycje czasowe: „Szachy w średniowieczu. Średniowiecze w szachach”, Georges de La Tour „U lichwiarza” z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego oraz „Jan Potocki. Rękopis znaleziony w Saragossie”. Tematyka bezpłatnych lekcji muzealnych związana będzie z osobą ostatniego polskiego króla Stanisława Augusta, a także dziejami Zamku i jego zbiorów w epoce stanisławowskiej.

 

autor zdjęcia: Alina Zienowicz (Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0)
autor zdjęcia: Alina Zienowicz (Licencja CC BY-SA 3.0)

 

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachęca do obejrzenia wystawy czasowej „Wokół herbaty, kawy i czekolady”, gdzie prezentowana jest wilanowska kolekcja ceramiki – niezwykle cenne i rzadkie przedmioty z czerwonej i czarnej kamionki. Odbędą się również bezpłatne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz spacery tematyczne dla dorosłych. Pałac zaprasza także na pokazy rekonstruktorskie: Drukarnia Królewska oraz Polonia Militaria.

Wilanów
autor zdjęcia: Marcin Białek (Licencja CC BY-SA 3.0)

 

 

 

W Zamku Królewskim na Wawelu oglądać będzie można Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię. Zobaczyć będzie można również m.in. obraz Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”. Zamek proponuje ponadto na bezpłatne lekcje muzealne, których hasłem przewodnim są „Kolekcje Królewskie”.

(autor: ATom, Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0)
(autor: ATom, Licencja CC BY-SA 3.0)

 

 

Więcej informacji na temat akcji „Darmowy listopad” na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po szczegóły dotyczące godzin otwarcia instytucji, harmonogramów wydarzeń towarzyszących i odbioru wejściówek zapraszamy na strony internetowe muzeów: Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w WarszawieMuzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski na Wawelu.