Matejko był przeciw
Jakby dzisiaj wyglądał Teatr Słowackiego ze stojącym tuż obok kościołem św. Ducha? – zastanawia się Krzysztof Jakubowski. Ale prócz tego głównym tematem drugiego z czterech godzinnych magazynów „Kraków i Świat Teatru”, które od ostatniego weekendu grudnia 2024 znajdziecie na You Tubie jest Teatr Łaźnia Nowa, czyli opowieść o spełnionych marzeniach. Do tego – między innymi […]
Jakby dzisiaj wyglądał Teatr Słowackiego ze stojącym tuż obok kościołem św. Ducha? – zastanawia się Krzysztof Jakubowski. Ale prócz tego głównym tematem drugiego z czterech godzinnych magazynów „Kraków i Świat Teatru”, które od ostatniego weekendu grudnia 2024 znajdziecie na You Tubie jest Teatr Łaźnia Nowa, czyli opowieść o spełnionych marzeniach. Do tego – między innymi – trochę o historii krakowskiego teatru, o walce teatru z polityką, o spektaklach spoza Krakowa i o skandalach wokół teatru z nutą prześmiewczą.
*
O spotkaniu z historią Krzysztof Jakubowski mówi:
*
– Miejski teatr nazwany imieniem Juliusza Słowackiego w stulecie jego urodzin 1909 roku, działał już wcześniej od października 1893 roku jako teatr miejski. Ale zanim doszło do budowy teatru nie obyło się w Krakowie bez takiej drobnej zadymy, jak to dziś byśmy powiedzieli. Zaprotestował Jan Matejko – ale nie przeciwko, jak często mylnie gdzieś czytam, budowie teatru i przeciwko teatru jako takiemu, tylko przeciwko wyburzeniu budynków, obok których stanął teatr – tam obok stał kościół świętego ducha. Tzw. budowle duchackie zostały wyburzone, można było tego częściowo uniknąć: ale o ile kościół był w miarę w dobrym stanie, to klasztor był już bardzo kiepskim. W miarę ten kościół mógłby funkcjonować przy teatrze – byłby na tym trawniku i części dzisiejszego parkingu. Ale rajcy miejscy proponując na to na miejsce teatru akurat plac świętego Ducha, uznali, że znikną zabudowanie duchaków. I przeciwko temu zaprotestował żywo Jan Matejko. I nawet zrzekł się nowego obywatelstwa miasta, które posiadał wtedy (a miał już nawet swój plac za życia – plac nazwany jego imieniem, dawny plac główny).
*
„Kraków i Świat Teatru” to cykl czterech godzinnych magazynów video opowiadających o polskim teatrze z perspektywy Krakowa, miasta dla kultury polskiej szczególnie niezbędnego. Odcinek drugi, poza rubrykami znanymi również czytelnikom magazynu drukowanego „Kraków i Świat”, poświęcony tematycznie jest krakowskiemu (i nowohuckiemu!) Teatrowi Łaźnia Nowa.
*
*
Witold Bereś, Kraków, 26 grudnia 2024
*
Zadanie zostało zrealizowane z udziałem środków KPO Krajowego Planu Odbudowy.
*
Sfinansowano przez Unię Europejską w ramach NextGenerationEU
*
#KPOdlakultury #KPO #StypendiumKPO #KrajowyPlanOdbudowy
#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE